TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

SOKAK ÇOCUKLARI SORUNUNU ARAŞTIRACAK KOMİSYON İLK TOPLANTISINI YAPTI


Türkiye'de sokak çocuklarının sayısının net olarak bilinmediğini belirten Devlet Bakanı Akşit 0 -18 yaş arası sokakta yaşayan çocuk sayısının 88 bin 313 olduğunu belirtti.

09 Kasım 2004 Salı

Çocukları Sokağa Düşüren Nedenlerle Sokak Çocuklarının Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirleri Belirlemek amacıyla kurulun Meclis Araştırması Komisyonu, ilk toplantısını Öner Ergenç'in başkanlığında toplandı.

Toplantının başında açıklama yapan Ergenç, konunun gündeme oturmakta olduğunu, bunun kendilerini memnun ettiğini söyledi. Ergenç, komisyonun tüm çalışmalarının takip edilebilmesi için bir web sayfası oluşturduklarını ve web sayfasının adresinin "tbmmsokakcocukları@tbmm.gov.tr" olduğunu açıkladı.

Komisyon toplantısına katılan Devlet Bakanı Güldal Akşit de komisyona bilgi verdi. Son günlerde pek çok tatsız olayın yaşandığını belirten Akşit, komisyonun çalışmalarının toplum adına bir kazanım olduğunu belirtti.

Çocukları sokağa düşüren nedenlerin neler olduğunu araştırmanın herkesin görevi olduğunu anlatan Akşit, çocuğun yerinin sokak olmadığını, yaşanılan son olayların çocukların sıkça sokakta olduğunu ve nedenlerinin mutlaka araştırılması gerektiğini ifade etti.

Bu konuyla ilgili olarak çalışma grupları oluşturduklarını anlatan Akşit, sokak çocukları denildiğinde, sokakta yaşayan ve çalışan çocukları birbirinden ayırmak gerektiğini bildirdi.

Sokak çocukları konusunun tüm dünyada artan bir sorun olduğunu kaydeden Akşit, dünya genelinde 80-100 milyon arasında sokak çocuğu bulunduğunu söyledi.

Türkiye de sokak çocuklarının sayısı olarak net bir rakamın olmadığını belirten Akşit, DİE araştırmasına göre İstanbul da 625 bin çocuğun sokak çocuğu olma riski bulunduğunu ifade etti. Çalıştırılan çocuk sayısında da artış olduğunu belirten Akşit, 0 -18 yaş arası sokakta yaşayan çocuk sayısının 88 bin 313 olduğunu belirtti.Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.