TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BİLİŞİM VE İNTERNETİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU BAŞKANI ÜNÜVAR'IN BASIN TOPLANTISI…


TBMM Bilişim ve İnterneti Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Komisyon Başkanvekili AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu ve TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu ile birlikte TBMM'de gerçekleştirdiği basın toplantısında TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu'nun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

11 Nisan 2012 Çarşamba

TBMM Bilişim ve İnternetİ Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Komisyon Başkanvekili AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu ve TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu ile birlikte TBMM'de gerçekleştirdiği basın toplantısında TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu'nun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ünüvar, Komisyonun, bilişim sektöründeki gelişmeleri, internetin aileler, gençler ve çocuklar üzerindeki etkilerini incelemek üzere kurulduğunu belirterek geleceği ilgilendirmesi açısından Parlamento tarihinde son derece önemli bir yeri olacağını vurguladı.

Komisyonun bugünkü toplantısı ile 12 oturumu geride bırakacağını ifade eden Ünüvar sözlerinde şunları kaydetti:

"Her bir kurum temsilcisini dinledikçe önümüze farklı kurumları dinleme gereği hasıl oluyor. Çünkü internet gerçekten fırsat açısından baktığınızda ciddi bir fırsat risk açısından baktığınızda çok ciddi bir risk. Bilişim ve İnternet Komisyonumuz internetin sağladığı fırsatların nasıl artırılacağını barındırdığı risklerin nasıl azaltılacağını konuşan, değerlendiren ve bunu raporuna yansıtacak olan bir komisyondur. Komisyonumuz on yedi parlamenterden oluşuyor. Yaklaşık on beş- yirmi civarında ki, uzman sayımız her gün artıyor. Çok geniş kapsamlı çalışan, hemen hemen her gün kamuoyunun ilgilendiği değişik konularla kafa yoran, ilgili uzmanları, kurumları çağıran bir komisyon. Komisyonun üç ay olan çalışma süresini bir ay daha uzatmamız gerekecek. Çünkü görüşmemiz gereken, ziyaret etmemiz gereken ve bilgilerini almamız gereken çok sayıda kurum var. Meclis Başkanlığı'da uygun görürse bir aylık uzatma ile dört aylık bir çalışmamız olacak bu çalışmanın sonunda da Türkiye'deki bilişim sektörü ve internetin etkileri anlamında mükemmel bir rapor çıkartmayı umut ediyoruz. Bu komisyonun çalışmaları bugünü çok ilgilendiren ama yarını bugünden daha çok ilgilendiren bir çalışmadır.

8-22 Nisan tarihleri arasında internet haftası etkinlikleri yapılıyor. Türkiye'de 19 yıldır böyle bir etkinlik yapılıyor ama bu yıl ilk kez Bilişim ve İnternet Komisyonumuzun da Meclis Başkanlığımıza müracaatıyla çok geniş etkinlikler şeklinde kutlamalar yapıyoruz. Kompozisyon yarışması yapacağız, anket çalışması ile ilgili hazırlıklarımız devam ediyor, arama konferansı yapacağız. Yurtiçindeki bilişim ve internet kuruluşlarını ziyaret ederek onların yaptığı çalışmaları inceleyeceğiz. Bütün bu çalışmalarımız da Meclis Başkanımız Cemil Çiçek ve TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu'nun çok yakın desteğini alıyoruz, öncelikle kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Yarın başlayacak önemli bir etkinlik var. Bilişim Sergisi gerçekleştireceğiz. Yaklaşık bir hafta boyunca bilişim ve internetin- vatandaşlarımıza açık olarak gerçekleştirilecek olan- sergide sunulacağı bir etkinlik olacak."

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanvekili Yıldırım Ramazanoğlu ise basın toplantısında Bilişim Sergisi hakkında bilgi verdi. Ramazanoğlu toplam 8 gün sürecek olan serginin ilk 4 gününde özel sektörden 14 firmanın, ikinci 4 günde ise kamu kuruluşlarının çalışmalarının tanıtımını yapacağını belirtti.

Ramazanoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Genel Sekreter İrfan Neziroğlu'na sergiyle ilgili kendilerine verdiği destekten ötürü müteşekkir olduklarını ifade etti.

Ramazanoğlu, yarından itibaren cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere Meclis Tören Salonu'nda gerçekleştirilecek olan Bilişim Sergisi'nin bütün vatandaşlara açık olacağını ifade ederek, vatandaşların sergiyi gezebileceklerini söyledi. Ramazanoğlu, basın sektörünün internet ve bilişim ile iç içe olduğunu hatırlatarak kamuoyunu bilgilendirme ve çalışmalar noktasında basının bu konudaki desteklerini de beklediklerinin altını çizdi.(14:00)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.