TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ CANİKLİ'NİN BASIN TOPLANTISI...


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulu’nun iki haftalık çalışma takvimi hakkında bilgi verdi.

26 Mart 2012 Pazartesi

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulu’nun iki haftalık çalışma takvimi hakkında bilgi verdi.

Meclisin iki haftalık çalışmaları konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenlediğini söyleyen Canikli, AK Parti Grubu olarak iki haftalık yoğun bir çalışma takvimi hazırladıklarını söyledi. Yarın Danışma Kurulu ile bu yoğun çalışma ile ilgili öneriyi getireceklerini belirten Canikli, oy birliği sağlanamazsa, grup önerisi olarak getireceklerini vurguladı.

Yarın 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili kanun teklifini görüşmeyi planladıklarını söyleyen Canikli, Cuma gününe kadar çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Kanun teklifinin görüşmelerinin farklı bir atmosferde geçebileceğini söyleyen Canikli, muhalefetin çalışmaları engelleyici yöntemler kullanabileceğini, bununda İçtüzük çerçevesinde gerçekleşmesi halinde son derece normal olduğunu belirtti. Hukuka aykırı olmadığı sürece muhalefetin süreci engellemeye çalışması ile ilgili hiçbir sorunları olmadığını belirtin Canikli, İçtüzükte olmayan yöntemlerle, şiddetle kanun teklifinin görüşülmesinin engellenmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.

Canikli, “TBMM’nin çalışmalarının bloke edilmesi teşebbüslerinin hoş görülmesi imkân dâhilinde değildir. Esas olan TBMM’nin çalışmalarını yürütmesidir.” diye konuştu.

4+4+4 Eğitim sistemiyle ilgili kanun teklifinin görüşmelerinin tamamlanmasından sonra memur zamlarıyla ilgili çalışmalara devam edilmesini öngördüklerini söyleyen Canikli, Pazartesiye kadarda bu görüşmelerin tamamlanmasını beklediklerini vurguladı.

Cumartesi günü gensoru görüşmelerinin yapılmasını planladıklarını, bundan sonra da görüşmeleri yarım kalan teklifi ve Adli sicil ile ilgili kanun teklifini görüşmeyi planladıklarını belirten Canikli, ardından da 2/B Orman vasfını kaybetmiş arazilerle ilgili kanun tasarısını haftaya Salı ve Çarşamba günü görüşmeyi planladıklarını söyledi. Canikli, daha sonra da Sendikalar Kanunu ve Afet riskindeki yerlerin dönüşümü ile ilgili kanunun görüşüleceğini belirtti.

Canikli “4+4+4 Eğitim sisteminin Komisyon görüşmelerinde muhalefetin itirazları oldu. Meclis Başkanı’na başvurdular. Meclis Başkanı da durumu Komisyon’a havale etti. Komisyon’da raporu Meclis Başkanlığı’na gönderdi. Komisyonda meydana gelen hadiseler, CHP’nin İçtüzükte sağlanmayan yöntemleri kullanarak engellemeye çalışması yüzünden oldu. Yasa dışı yöntemler kullanıldı. Başkanlık Divanı’nın aldığı kararları uygulanamaz hale getirdiler. CHP, hoşgörümüzü acizlik olarak algıladı ve Komisyon çalışmalarının tamamlanmayabileceği şeklinde bir kanaat getirdi. Bizim Pazar günü yaptığımız, CHP’nin 5 gün boyunca yaptığıydı. Muhalefet elbette ki konuşmalıdır, zaten 24. Dönemde AK Parti’nin üç katı kadar konuşmuşlar. Konuşmalarına hiçbir zaman engel yoktur.” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Canikli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 4+4+4 Eğitim sistemiyle beraber dershanelerin kapanacağı ile ilgili açıklamasına yönelik olarak “Bu teklif yasalaştığı takdirde dershanelere olan ihtiyaç azalacaktır. Öğrencilerin dershaneleri tercih etmelerinin temel nedeni, öğrencilerin yeteneklerine göre eğitim alamamalarıydı. Çocuklar böylece, istedikleri bölüme gitme imkânı bulacaklar. Bazı öğrenciler, üniversiteye gitmek yerine iş hayatına atılmayı tercih edecek. Ya da 2 yıllık Yüksekokula gitme imkânına sahip olacaklar. 4 yıllık Lisans eğitimine devam etmek konusunda yine avantajlı olacaklar.” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin dershanelerin kapatılacağı açıklamasının 'pazarlama stratejisi' olduğunu söylemesi ile ilgili olarak Canikli, "Dershane ihtiyacının ortadan kaldırılması yeni gündeme gelmiş bir konu değil. Şu anki eğitim sistemiyle, bunun hayata geçirilmesi mümkün değil. Dershane ihtiyacını besleyen zaten 8 yıllık kesintisiz eğitimdir." dedi.

Genel Kurul'da gerginliğin olmaması için siyasi parti gruplarıyla görüşüp görüşmeyecekleri ile ilgili olarak Canikli "Bütün siyasi partilere kapımız açık. Grup Başkanvekilleri olarak diğer partilerin Grup Başkanvekilleriyle iletişim halindeyiz." dedi.

Bir gazetecinin, belirledikleri çalışma saatlerinin ne kadar sarkabileceği ile ilgili sorusu üzerine ise Canikli "Genel Kurul çalışmaları en erken 24.00'te bitecek. Daha da uzayabilir. Sabaha kadar uzayan çalışmalar olabilir. Aksi halde zaten bu sürede bu kadar çok çalışmayı tamamlamamız mümkün olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Merve Kavakçı'nın haklarının iade edilip edilmemesi ile ilgili olarak ise Canikli, "Önemli olan milletvekili sıfatını kazanma anı. Bu sıfatı kazanmak için yemin etmeye gerek yok. Seçim sonuçlarının ilan edilmesi yeterlidir. Kavakçı'da milletvekili sıfatını kazanmıştır." diye konuştu.

Canikli, Erdoğan-Obama görüşmesi ile ilgili olarak "Suriye'de insanlık dramı yaşanıyor. Suriye her açıdan önemli bir ülke. Yakın ilişkilerimiz var. Menfaatlerimiz var. Gelişmelere kayıtsız kalacağımız bir ülke değil. Uluslararası Hukuk kurallarının ihlal edilmesi mümkün değil. Silahlı müdahale gibi bir durum söz konusu değil. Bugüne kadar gösterdiğimiz tavrı, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.
(15.40)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.