TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ'NİN BASIN TOPLANTISI…


Hamzaçebi: "Başbakan eğitim sistemine karşı toplumsal tepkiyi görünce farklı yöntemler denemeye başladı. 'Dershaneler kapanacak' cümlesine ihtiyatlı yaklaşın, doğru değildir ve hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir. Bu, Başbakan'ın eğitime ilişkin teklifi pazarlama stratejisidir."

26 Mart 2012 Pazartesi

Başbakan'ın "dershaneler kapatılacak" sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamzaçebi, "Başbakan eğitim sistemiyle ilgili toplumsal tepkiyi görünce farklı yöntemlere başvurmaya başladı. Bu cümleye ihtiyatlı yaklaşın, doğru değildir ve hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir. Başbakan'a inanmasınlar, doğruyu söylemiyor. Eğitime ilişkin teklifi pazarlama stratejisidir" dedi.

"10 yılda dershane sayısını patlatan bir hükümetin, dershaneleri kapatması mümkün değildir" diyen Hamzaçebi şunları söyledi: "2002'de dershane sayısı 2 bin iken, bugün 4 bin 200'dür. Öğrenci sayısı da 600 binden 1,5 milyona ulaşmıştır. Dershane bir neden, sebep değildir, sonuçtur. Eğitim sisteminin yetersizliğinin bir sonucudur. Dershaneleri kapatmanın gerçeklerle hiçbir ilgisi yoktur. Dershanelerin okula dönüşme olanağı da sınırlıdır. Dershaneleri liseye dönüştürerek ancak 50-60 kişilik kapasite yaratabilirsiniz."

Hamzaçebi, Hükümetin dershanelerin içkili yerlere yakın olmaması şartını kaldırdığını ve öğretmen niteliği taşımayan kişilerin de dershanelerde öğretmenlik yapabilmesinin önünü açtığını ifade etti.

"AKP iktidar yorgunu bir partidir. Proje üretebilecek bir parti değildir. Türkiye ve dünya vizyonunu kaybetmiştir" diyen Hamzaçebi, bedelli askerlik, 2B, intibak, sözleşmeli personelin kadroya alınması konularına CHP'nin seçim beyannamesinde önceden yer verilmiş olduğunu söyledi.

Toplantı sonrası soruları cevaplayan Hamzaçebi, kademeli eğitim teklifinin Genel Kurul'da yarın görüşülmeye başlanacak olması ile ilgili, "Bizim Genel Kurul'daki duruşumuz bellidir. Farklı bir tutumumuz söz konusu olamaz. İçtüzüğün bize verdiği haklarımızı kullanmak dışında bir stratejimiz yoktur" dedi.

Hamzaçebi, Suriye'nin Türkiye büyükelçisinin çekilmesiyle ilgili "Hükümet, Mavi Marmara ile gerilen İsrail-Türkiye ilişkilerini Amerika'nın yanında yer alarak telafi etmek istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Akif Hamzaçebi, Merve Kavakçı'nın taleplerinin Başkanlık Divanı'na geleceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: ''Milletvekilliğini hak etmiş biri elbette maaşını da alacaktır. Ancak Sayın Meclis Başkanı, 24. Dönem Parlamentosu açıldığında, milletvekilleri yemin ettiğinde, tutuklu vekiller için 'onlar maaşını alamaz' yorumunu yapmıştı. Şimdi Sayın Başkan, 'tutuklu da olsa maaşlarını alabilir' yorumunu yapıyor. Bu yoruma katılıyorum ama Sayın Meclis Başkanı'nın bu yorumu yapmasına dayanak gösterdiği Danıştay kararı iki yıl öncesinin kararı. Yani Parlamento açıldığında bu karar verildi. Sormak isterim; acaba bu süre içinde görüşünüz hangi nedenle değişti- O zaman Danıştay kararını bildiğiniz halde yapmadınız. Hukuka uygun yorumu neden geciktirerek yaptınız?'' (15:10)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.