TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BOSNA HERSEK TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI ZIVKOVIÇ TBMM'DE…


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Milorad Zıvkovıç ve beraberindeki heyet ile görüşme gerçekleştirdi.

26 Mart 2012 Pazartesi


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Milorad Zıvkovıç ve beraberindeki heyet ile görüşme gerçekleştirdi.

TBMM Başkanı Çiçek, görüşmede yaptığı konuşmada, Bosna Hersek'in Türkiye ve Türk halkında ayrı bir yeri olduğunu, Türkiye ile Bosna Hersek ilişkilerinin formal ilişkiler olmanın ötesinde çok kalbi ilişkiler olduğunu vurguladı. "Dolayısıyla bu gönülden ilişki nedeniyle Türkiye her zaman Bosna Hersek halkının yanında olmuştur. Bosna Hersek'in sorunlarının çözümünde bugüne kadar elinden gelen çabayı sürdürmüş , bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir ." diyen TBMM Başkanı Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü:

" İki ülke arasında son derece dostane ve iyi ilişkiler var, yoğun bir siyasi ilişki trafiği yaşıyoruz, karşılıklı ziyaretler her geçen gün biraz daha artarak devam ediyor. İnanıyorum ki sizin ve değerli heyet üyelerinizin ülkemizi ve parlamentoyu ziyareti bu ilişkilere yeni bir boyut kazandırmış olacaktır. Zaten meclis komisyonları arasında da bu ilişkiler sürdürülüyor bundan hem memnun oluyoruz hem de destekliyoruz. Kaldı ki Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkiler ne kadar yoğun ve düzenli olursa, bu sadece iki ülkenin yararına değil aynı zamanda Balkan ülkeleri açısından da
olumlu tesirler sağlayacaktır. Birlikte paylaştığımız bu coğrafyada ilişkiler ne kadar iyi olursa, barış ve istikrar ne kadar kalıcı olursa hem bölgenin hem de tüm dünyanın bunda sayısız faydası var.

Maalesef geçen yüzyıl acılar yüzyılı oldu. Bu coğrafyada hep birlikte büyük acılar yaşadık. Hiç olmazsa bundan gerekli dersi çıkararak bu yüzyılı barış ve istikrar yüzyılı oalarak geçirmeyi bu toplumlar fazlasıyla hakediyor. Onun için bunu temin edecek her türlü çabayı Türkiye en aktif bir şekilde destekleyecektir. Bu hedefin gerçekleşebilmesi bakımından, barış ve istikrar açısından parlamentolara da çok önemli görevler düştüğü muhakkaktır. O nedenle Parlamentolar arasında bu manadaki girişimler, çabalar, yoğun ilişkiler bu sürecin olumlu işlemesine büyük katkı sağlayacaktır."

TBMM Başkanı Çiçek Bosna Hersek'in uluslararası kuruluşlar nezdinde hak ettiği noktaya ulaşması için Türkiye olarak gereken tüm desteği vereceklerini ifade etti. ''Bosna Hersek, daha iyi yerlerde olmayı hak ediyor. Bugün olması gereken yerde olmalıdır. Balkanlar'da önemli gelişmeler oluyor. Sırbistan ve Hırvatistan'ın AB üyelik süreci hızlandı. Bizim samimi arzumuz, Balkanlar savaş ve çatışma yeri değil barış ve işbirliği coğrafyası olsun'' diyen TBMM Başkanı Çiçek, Zivkoviç'ten, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin parlamentoları tarafından oluşturulacak asamblelerin daha sistemli ve kurumsal bir hale getirilmesi çalışmaları için destek istedi.

Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Milorad Zıvkovıç ise görüşmede yaptığı konuşmaya Bosna Hersek halkı adına 20 yıldır Türkiye'nin yaptığı yardımlara ve desteğe teşekkür ederek başladı. Türkiye ile Bosna Hersek arasında son derece iyi ilişkilerin mevcut olduğunu, herhangi bir sorun bulunmadığını belirten Zıvkovıç şunları söyledi: " Tabii ülkelerimiz arasndaki ilişkileri özellikle ekonomik alanda ve parlamentolar arasında daha da güçlendirebiliriz. Avrupa-Atlantik entegrasyonlartı bizim ortak hedefimizdir. özellikle NATO entegrasyonu konusunda Türkiye'nin desteği ve katkıları bizim için çok önemlidir. Mayıs ayında Bosna Hersek'in başvuru yapabilmesi için tek bir şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Bosna Hersek'te bulunan askeri gücün statüsü ile ilgilidir. Bosna hersek ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerdeki ticari açık yıldan yıla azalmaktadır ve önümüzdeki yıllarda bunu daha da dengeli bir seviyeye getireceğimizi düşünüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nden Bosna Hersek'e gelen yabancı yatırımlardaki artışlar bizi sevindirmektedir. Bu alandaki en büyük arzumuz Bosna Hersek'e yapılacak yatırımlar sadece bir bölgeye değil bütün ülkeye yayılmasıdır. İki ülke arasında imzalanan ikili sözleşmelerin yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Özellikle işçi sağlığı ve kültür alanındaki ikili anlaşmalara büyük önem veriyoruz. iki ülke arasındaki çifte vergilendirmenin önüne geçilmesi anlaşmasından ve bürokrasinin azaltılmasından sonra Türkiye'den gelecek yatırımların daha da artacağını düşünüyoruz."

Görüşmelerin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Milorad Zıvkovıç ve beraberindeki heyet onuruna öğle yemeği verdi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.