TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK'E KAZAKİSTAN DEVLET NİŞANI VERİLDİ


TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e, Kazakistan-Türkiye ilişkilerine yapmış oldukları üstün katkılarından dolayı, "Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlığının 20. Yıldönümü" Devlet Nişanı, Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev tarafından takdim edildi.

16 Mart 2012 Cuma

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e, Kazakistan-Türkiye ilişkilerine yapmış oldukları üstün katkılarından dolayı, "Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlığının 20. Yıldönümü" Devlet Nişanı, Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev tarafından takdim edildi.

Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev TBMM Başkanı Çiçek'e Devlet Nişanı'nı takdim ederken sözlerinde şunları kaydetti:

"Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilk ilişkiler 1992 yılında atılan imza ile başladı. 20 yıl içerisinde Kazak ve Türk dostluğu daha da pekişti. Dünyada Türk kardeşlerimizi bulduk. Kazakistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke Türkiye idi. Kazakistan'ın Ankara'da açılan ilk Büyükelçiliği Ankara'da idi. Bu seneler içerisinde Türk işadamlarının Kazakistan'a katkısı çok büyüktür özellikle yeni Başkentimiz Astana'nın inşaatında büyük işler yapıldı.Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Meclis Başkanları düzeyinde ilişkilerimiz oldukça iyi. Bundan sonra da iki ülke arasındaki ilişkiler daha da iyi devam edecek diye düşünüyoruz. Bugün Devlet Başkanımız Nazarbayev'in talimatlarıyla, size onun kararıyla imza atılmış Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlığının 20. Yıldönümü Devlet Madalyasını size takdim etmek üzere burada bulunuyorum."

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise Tüymebayev'e teşekkür ederek, Kazakistan'ın bağımsızlığının ebedi olmasını hem temenni ettiklerini hemde bunun için dua ettiklerini ifade etti. TBMM Başkanı Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler iki kardeş ülkeyiz. Oralar bizim Atayurdumuz burası da Anayurdumuzdur. Dolayısıyla sizin le bir kardeşlik ilişkisini çok eskiden beri sürdürüyoruz. Ancak Kazakistan bağımsızlığına kavuştuktan sonra ilişkiler daha da yoğunlaştı. Her alanda çok ciddi çok yapıcı ilişkilerimizi sürdürüyoruz. 20 yıl içerisinde Kazakistan'da ne kadar önemli geleimeler oldu bunu şahsende gözlemleyen birisi olarak Kazakistan'ın çok iyi bir yolda olduğunu biliyorum. Sayın nazarbayev sadece sizin değil tüm Türk dünyasının önde gelen devlet ve siyaset adamıdır. ondanböyle bir madalya almak hem kendim için hem ailem için hem de milletim adına gurur vericidir. Ben kendilerine şükranlarımı ifade ediyorum. Dostluğumuzun, kardeşliğimizin ve bağımsızlığınızın, ebedi olmasını temenni ediyorum."(16:10)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.