TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL'IN BASIN TOPLANTISI…


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: "AKP ve CHP'nin eğitimi rakamlardan ibaret görme eksenindeki anlayışları çatıştı. Eğitim rakamların bir araya gelmesi değildir. Eğitim bir değerler bütünüdür."

16 Mart 2012 Cuma

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural TBMM'de düzenlediği basın toplantısına "TBMM'nin kararı ile milletin iradesinin kararı ile Afganistan'da bulunan ve görevini ifa ederken şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" diyerek başladı.

Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'da ilk defa Türk askerinin şehit olduğunu, Allah'tan rahmet ve başsağlığı dileğinde bulunduğunu söyledi.

Afganistan'da yaşanan gelişmeleri ancak yabancı kaynaklardan öğrenebildiklerini belirten Vural, Meclise bu konuda bilgi verilmediğini ifade etti. Suriye ile ilgili yürütülen politikaların da aynı şekilde olduğunu öne süren Vural, bu nedenle Afganistan ve Suriye ile ilgili gelişmeler ve politikalar konusunda genel görüşme açılmasını talep edeceklerini bildirdi.

Eğitim sistemi konusunda bir süredir AK Parti ile CHP arasında rakamlar çerçevesinde çatışma yaşandığını, belirten Vural, ''Dört dört dörtçülerle, bir sekiz üçcüler... Zannedersiniz ki hafta sonundaki derbi gibi. Eğitim rakamlardan ibaret değildir. Biz çocuklarımızı birer tomurcuk olarak görüyoruz. Çocuklarımızı mekanik üretim vasıtası gibi düşünen zihniyetleri reddediyoruz'' dedi.

CHP'nin eğitim sistemine ilişkin hazırladığı kitapçığı eleştiren Vural, kitapçıkta hiçbir millilik vasfı olmadığını, materyalist bir bakış açısı sergilendiğini iddia etti. Vural, şöyle devam etti: ''Üretim ilişkileri içinde kurgulanmış, sınıfsal açıdan bakan, klasik bir sol zihniyetin yansıması. Bu rapor, Türkiye'nin eğitime olan ihtiyacını karşılamaktan uzaktır. Bu milletin milli kimliği, dili ve dini herkese temel eğitim sırasında verilmeli. Millet içinde yaşamamız ve onu anlayabilmemiz için bu eğitimin alınması gerekiyor. CHP, bu değerlerden uzak bir eğitim sistemi istiyor. AKP de getirdiği sistemle seçmeli derse Kürtçeyi getirmek suretiyle, millilikten uzak, etnik kimliklere göre farklılaşmayı hedefliyor.''

Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''rövanşist olmamak lazım'' derken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Onların getirdiğini yok ediyoruz'' dediğini öne sürerek, ''Anlaşılıyor ki bu mesele aynı zamanda, AKP içindeki siyasi çekişme ve derin koalisyonun da bir yansımasıdır'' diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, Sivas olayları davasında bazı sanıklar için zamanaşımı kararı verilmesine ilişkin bir soru üzerine, aranan şahısların neden bulunamadığı ve neden bunun zamanaşımına kaldığı konusunun sorgulanması gerektiğini söyledi. Vural ayrıca, mezhep çatışmasını makul gösteren bir anlayışın millete yaşatılmaması, milletin bu tuzağın içine düşürülmemesi gerektiğini belirtti.

Oktay Vural, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin Genel Kurul görüşmelerinde nasıl politika izleyecekleri yönündeki soruya, ''MHP olarak, bizim bu konuda yapacağımız katkılar var. Biz CHP'nin baktığı gibi bakmıyoruz. Bu milletin milli kimliğinden fedakarlık edemeyiz. Dinini ve diyanetini ortak payda olmaktan çıkartamayız. Eğitimde bunlar verilmeli. Eğer meslek okullarının orta kısmının açılması gibi tercihte bulunulursa, bizim bunlarla ilgili bir itirazımız yoktur'' yanıtını verdi. Vural, AK Parti ve CHP'yi bu kutuplaşma ve çatışmadan vazgeçmeye, Türkiye'nin geleceğini düşünmeye davet ettiklerini belirtti.

Oktay Vural, teklifin Genel Kurul görüşmelerinin gergin geçebileceği yönündeki hatırlatma üzerine, şunları söyledi: ''Bunlar harekat planları hazırlıyor olabilirler. 'Havadan mı duhul edelim, sen sağdan ben soldan' gibi... Biri belki, 'biz geceden gelelim işgal edelim' diyebilir. O zaman bir boks ringi koyalım, AKP ve CHP grup başkanvekilleri çıksınlar oraya. Böyle bir tablo Meclise yakışmıyor. Bizim 1 metrelik bir sınırımız var, buna yaklaşmasınlar. Çünkü, yaklaşanlar hasar tespiti ile gidiyorlar. Bizim, milletin sözcüsü olma görevimizi kimse engelleyemez. Gelin komisyon çalışmaları ile ilgili olarak milletvekillerinin katılmasının önü açılsın. MHP ve CHP önergelerini versin. Bu süreci tamamlayalım. Ondan sonra Genel Kurula gelelim görüşelim.''

Oktay Vural, Adana'da, maddi imkansızlıklar içindeki bir kadının kendini asarak intihar etmesine ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, ''Bu ülkenin insanları bir asgari ücrete mahkum edilmiş. İnsanları bir eli yağda bir eli balda diye zannedenlere ibretlik olması lazım. Bu milletin gerçek gündemi bu. Türkiye'de asgari ücretli köle ticareti yapılan bir istihdam şekli esas hale gelmiştir'' diye konuştu. (16:30)


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.