TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ, GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifine ilişkin tartışmaları değerlendirirken, ''Artık TBMM Genel Kurulu'na inme safhasına gelmiştir. Komisyon raporu yayınladıktan sonra gündeme alınacak. Eğer muhalefetin herhangi bir şekilde fikri varsa bunu iktidarla görüşüp ona göre değerlendirmesi gerekir'' dedi.

16 Mart 2012 Cuma

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifine ilişkin tartışmaları değerlendirirken, ''Artık TBMM Genel Kurulu'na inme safhasına gelmiştir. Komisyon raporu yayınladıktan sonra gündeme alınacak. Eğer muhalefetin herhangi bir şekilde fikri varsa bunu iktidarla görüşüp ona göre değerlendirmesi gerekir'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, parlamentoda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, ''Üçüncü yargı reformuyla ilgili 15 bin kişinin tahliye edilebileceği söyleniyor'' sözleri üzerine Elitaş, ''Konu alt komisyonda değerlendiriliyor ama Bakanlık herhalde ölçülerini, etkilerini hesaplamıştır. Tüm mesele, toplum vicdanını yaralayan yargı süreci içerisindeki tahliyeler önemli. Nasıl ki Nedim Şener, Ahmet Şık ile ilgili konu kamuoyunda çok gündeme getirilip, 'niye böyle tutuklanıyor diye ifade ediliyorsa' o insanları da o şekilde değerlendirmek lazım'' diye konuştu.

Elitaş, CMK'da kişilerin ne kadar tutuklu kalacaklarına ilişkin bir sınırlama getirildiğini de anımsatarak, ''2005'ten önce bu sonsuzdu. Yargının takdirine bırakılmıştı. Bakanlık gerekli incelemeyi yapmıştır. Komisyonda arkadaşlarımız değerlendirecektir'' dedi.

''Bir taraftan tutuklu yargılanmayı savunanlar var, bir taraftan da tutuksuz yargılanmayı savunanlar var'' ifadesini kullanan Elitaş, bazı hukukçuların çifte standardı bırakıp, hukuk neyi emrediyorsa onu söylemeleri gerektiğini söyledi.

''4+4+4 ile yeni bir gelişme var mı- 'Uzlaşma sinyali' diye bir haber vardı gazetelerde. Siz ne diyorsunuz-'' sorusuna Elitaş, ''İktidar, komisyondaki tavrını belli etmiştir. Biz, altında imzası bulunan milletvekilleri olarak yaptığımız ilk düzenlemenin doğru olduğuna inanıyoruz ama parlamentoda komisyon üyelerinin her teklifi ve tasarıyı değiştirme yetkileri vardır'' yanıtını verdi.

Milletvekillerinin bu teklifi kendilerine uygun şekilde düzenlediklerini belirten Elitaş, şöyle devam etti:

''Artık TBMM Genel Kurulu'na inme safhasına gelmiştir. Komisyon raporu yayınladıktan sonra gündeme alınacak. Eğer muhalefetin herhangi bir şekilde fikri varsa bunu iktidarla görüşüp ona göre değerlendirmesi gerekir. Dün medyada okuduk, 'kesinlikle uzlaşmayız' diyorlar. Ne için, kim kime gitmiş onu anlayamadım. Anamuhalefet partisi, 'bize geldiler de uzlaşmadık' havasını veriyor. Aslında Anamuhalefet partisinin bu konuda bir görüşü varsa bizimle görüşüp, ısrarcı olması gerekiyor. Bunlar medyayla istişare ediyorlar. Kiminle uzlaşması gerektiğini bilmeleri gerekir.''

Bir başka gazetecinin, ''1+8+4'ü nasıl buldunuz'' sorusuna Elitaş, ''Son anda ortaya çıkmış, araştırılmamış, incelenmemiş. Başkasının verdiği mermiyi namluya sürüp, tetiğe basmak demektir'' karşılığını verdi.

''Gelecek hafta eğitim teklifi gündeme gelir mi Genel Kurul'da-'' sorusu üzerine Elitaş, şunları söyledi:

''Gelecek hafta gelmesi biraz zor. Çünkü, bu hafta kentsel dönüşümle ilgili yasayı bitiremedik, 12. maddeyi bitirebildik. Daha ikinci bölümü var. 20 madde kaldı geriye. Normal şartlar altında 10 saatlik bir süreç. 1,5 saatlik de 2. bölüm üzerinde görüşmeler var. Demek ki Salı, Çarşamba gününe bitebilir. Sonra gündemimizde başka kanunlar var. Katma Değer Vergisi'yle ilgili kanun var, memur sendikalarıyla ilgili kanunlar var. Bir sonraki haftaya... Zaten teknik olarak da ancak o şekilde gelebilir. 'Muhtemelen önümüzdeki hafta gelebilir' diye düşündük ama biraz raporun hazırlanması uzun sürdü. O anlamda gecikmesi de normal. Bu tarihte de bir değişiklik olmamasını tahmin ediyoruz, olacağını da düşünmüyoruz. Eğer 'çok önemli' diye gördüğümüz yasa, zamanla ilgili bir şey varsa Katma Değer Vergisi ile yasada bir zaman sorunu var diye biliyorum. Bu sorun, bunun önüne geçmeyi gerektirecek bir noktadaysa önemli bir şey, ancak o olabilir.''

''(Teklifin komisyona geri gönderilmesi noktasında Meclis Başkanı'nın yetkisi olmadığı) değişik ağızlar tarafından söylendi. Meclis Başkanı da buna rağmen, 'hala tutanakları okuduğunu, değerlendirme yaptığını' söylüyor. Farklı bir karar çıkarsa nasıl durum oluşur-'' sorusu üzerine, muhalefetin TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e, bu konuda sözlü ifadeleri ve yazılı dilekçeleri bulunduğunu hatırlattı.

''MHP'nin sözlü, CHP'nin yazılı ifadesi var'' diyen Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yazılı ifadeyi 14, 29, 35 ve 43. maddeye bağlamışlar. 14. madde Meclis Başkanı'nın komisyon çalışmalarını denetlerken, komisyonların iş yüküyle, çalışıp, çalışmadığıyla ilgili denetim yetkisi var. 29. madde söz talepleriyle ilgili kısım var. Orada, Komisyon Başkanı, 'söz istiyorum' diye bağıran milletvekiline diyor ki 'sisteme girin' ama tenezzül edip sisteme girmezse sadece bağırarak, sokak ağzıyla söz istenmez. Yani orada her şeyin usulü, adabı var. Bununla ilgili 5 örnek var. Meclis başkanlarının komisyon raporlarını geriye gönderdiği değil, tavsiye niteliğindeki beyanları var. Meclis Başkanımızın burada yapabileceği hiçbir şey yok. Zannediyorum binin üzerinde tutanak varmış. Biz de tutanakları inceledik. 12 saat konuşulan milletvekilinin sözü CHP'liler tarafından kesiliyor. Artık, 'sabrımız taştı, kes, bitir bu işi demişler' CHP'nin kürsüyü işgali ve zorbalıkla konuşmaları engellemesini kimse tartışmıyor, 'neden konuşturmadınız' deniliyor. Komisyon Başkanı'nı susturmak üzere yapılan, yasadışı, etik dışı hareketi kimse eleştirmiyor. Zorbalığı haklılık olarak gösterdiğimiz takdirde demokraside alacağımız daha çok yol var demektir. Bir gazetecinin söylediği gibi sivil zihniyetteki darbecilik ruhunu silmemiz lazım.''

''İçtüzük görüşülürken, Genel Kurul'da kürsü işgali vardı buna da önlem alacak mısınız-'' sorusu üzerine Elitaş, ''Kürsü işgaline kesinlikle müsaade etmeyiz. Milletin kürsüsünü susturmaya göz yummayız. Hiç kimse kürsü işgaline heveslenmesin'' dedi. (14:22)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.