TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ GÖK'ÜN BASIN TOPLANTISI…


CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TSK'dan ayrılan bazı uzman erbaşlarla birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında kanunda yeri olmasına rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) kendi isteği ile ayrılan uzman erbaşların, kamuda işe giremediklerini söyledi.

16 Mart 2012 Cuma

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TSK'dan ayrılan bazı uzman erbaşlarla birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında kanunda yeri olmasına rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) kendi isteği ile ayrılan uzman erbaşların, kamuda işe giremediklerini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Gök, Uzman erbaşların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde en çok risk üstlenen lider personel konumunda olduklarını, ancak bu personelin 45 yaşından sonra sözleşmelerinin yenilenmediğini, TSK'dan ilişiklerinin kesildiğini ifade etti.

CHP'li Gök, bu durumdaki uzman erbaşların emekli olamadıklarını, kendi istekleriyle ayrıldıklarında da kanunda yeri olmasına rağmen, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak için yaptıkları başvurulardan olumlu yanıt alamadıklarını dile getirdi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, sözlerinde şunları kaydetti:

"3269 sayılı uzman erbaş kanununa tabi olarak yıllarca T.S.K 'da görev yapan uzman erbaşların yüzlercesi şehit ve gazi oldu.

Üstlerine düşen bütün fedakârlıkları hiç düşünmeden yerine getirdiler.

Ağır çalışma koşulları ve yaşlarının ilerlemesiyle sorunlar bir bir ortaya çıkmış, uzman erbaşlar yaşam içerisinde ağır koşullarla yüz yüze gelmiştir.

Uzman erbaşların bir (1 )yıl içerisinde toplam hava değişimi ve istirahat süresi ancak 90 ( doksan ) gündür. Doksan günü geçmesi halinde silahlı kuvvetlerle ilişiği kesilir.

Bu uygulama subay ve astsubaylar için söz konusu değildir.

Subay ve astsubaylar için ek gösterge mevcutken uzman erbaşlar için ek gösterge yoktur.

Halen görevde olan uzman erbaşların derece ve kademe sorunları çözülmemiştir.

Uzman erbaşlar doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde en çok risk üstlenen lider personel konumundalar.

Yaşı 45 ( kırkbeş ) olan uzman erbaşların sözleşmeleri yenilenmez ve T.S.K ile ilişiği kesilir. Bu madde 2011 yılında değişti ise de bu tarihten önce istifa ederek ayrılan binlerce uzmanın mağduriyeti sürmektedir.

Bu durumdaki uzman erbaşlar emekli olamadıkları gibi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak için yaptıkları başvurularına olumlu yanıt alamamaktalar. Böylece sosyal güvenlik kurumu olanaklarından da eksik olarak yararlanmaktalar.

İlgili kanunlarda yeri olduğu halde subay ve astsubayların yakalarında olan sınıf işareti apoletin uzman erbaşlar tarafından takılması yasaktır.

Her aşamada her zaman üstleri tarafından sözleşmelerinin feshi tehlikesiyle yüz yüze bulunuyorlar.

Genç yaşta işsiz kalma ve sosyal güvenlik kurumu olanaklarından dört başı mamur bir şekilde yararlanmamaları psikolojik çöküntü yaşamalarına neden olmaktadır.

Türk silahlı kuvvetlerinde şu an mevcut 50,000 ( ellibin ) 'den fazla uzman erbaş görev yapmaktadır.

Uzman erbaşların sorunları zamanla altından kalkılamaz boyutlara varacaktır.

Mevcut yönetmelikler ve yönergeler uzman erbaşların sorunlarını çözmekten uzaktır.

İstifa ederek ayrılan, hastalandığı için ayrılmak zorunda bırakılan, ilişiği kesilen uzman erbaşlar devlet memurları kanununda hüküm bulunmasına karşın kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlatılmamaktadır.

Oysa işe başlatılsalar, bir süre daha çalışarak makul bir süre sonra emekliliklerini hak edecekler ve bunalıma düşmeyecekler.

Hayatlarını onurlarına uygun bir biçimde sürdürebildikleri için devlete bir kırgınlık içine de düşmeyecekler…

Şimdi uzman erbaşlar, işe alınmalarının sağlanmasını bekliyorlar.

Bu konuda uzman erbaşların sorunlarına dikkat çekebilmek, sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla hazırladığımız ve başbakanın yanıtlamasını istediğimiz soru önergesini TBMM başkanlığına vermiş bulunuyoruz."

Bir başka konuya da değinen CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Altındağ Belediyesi'nin, Hamamönü semtinde bir süre önce restorasyon çalışması yaptığını, restorasyon sonrasında söz konusu bölgedeki gayrimenkullerin değerinin ciddi oranda arttığını söyledi.

Bir tapu kaydı gösteren CHP'li Gök, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın, restorasyon çalışması öncesinde, Altındağ Belediyesi'nde çalışan Tarihi eserleri koruma şube şefine vekalet verdiğini ve 29 Nisan 2009 tarihinde buradan 2 gayrimenkul satın aldığını iddia etti. Söz konusu gayrimenkullerin değerinin şimdi yüksek fiyatlarla ifade edildiğini savunan Gök, bunu bir siyasetçi olarak etik bulmadıklarını, Kılıç'ın kamuoyuna bir açıklama yapması gerektiğini söyledi. (12:01)Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.