TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU...


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 5 ve 6. maddeleri kabul edildi. Yarın 15.00 te devam etmek üzere komisyonun bugünkü çalışmaları sona erdi.

10 Mart 2012 Cumartesi


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı başkanlığında toplandı. ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin bugünkü görüşmeleri tartışmayla başladı.

Toplantı, bundan önceki görüşmelerin yapıldığı daha büyük olan KİT salonu yerine komisyonun kendi salonunda gerçekleştiriliyor.

CHP'li milletvekilleri, Meclis boşken neden küçük bir salonun seçildiği konusunda eleştiri yönelttiler ve daha büyük bir salona geçilmesini istediler.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ''Böyle daha çok zaman harcıyoruz. Ayakta olan nasıl konuşacak- Çocuk değiliz. Sayın Başkan siz dünkü uygulamanızı, tutumunuzu devam ettirdiğiniz sürece asla öyle kürsüye gelme olmayacak'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da, ''80 kişi söz alınca nasıl olacak- 80 kişi 10'ar dakikadan 800 dakika konuşmayla nasıl olacak- Bizim niyetimiz komisyonu çalıştırmak'' dedi.

Ünal, komisyonun asıl toplantı salonunun burası olduğunu kaydetti. Toplantıda, teklifin 5. maddesi üzerinden görüşmelere başlandı.

Komisyon toplantısına 60'a yakın CHP'li milletvekili ile çok sayıda AK Partili milletvekili katılıyor. 5. madde üzerinde salonda bulunan CHP'li milletvekillerini tamamı söz istedi.

Teklifin 5. maddesi üzerinde söz alan CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, sözlerine ''Sayın Bakan'ın nerede olduğu anlaşıldı. Yeni sitkom başlamış, kanal kanal geziyor. Sayın Bakanım dikkat etsin, adı Pinokyo'ya çıkmasın. Sayın Bakan'ın asıl görevi kanal kanal dolaşıp kamuoyunu yanıltmak değil'' dedi.

AK Parti'li milletvekilleri Öner'in bu sözlerine tepki gösterdi.

Öner de ''Hiç kimseden korkmadan, çekinmeden gerçekleri söylemek üzere buradayım'' diye konuştu.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı da Öner'den özür dilemesini isteyerek, ''Kanaatlerinizi çok daha nazik şekilde ifade edebilirsiniz'' dedi.

Öner ''Sayın Bakan kamuoyunu yanıltan sözlerini geri almazsa ben de sözlerimi geri almam. Sonuçlarına da katlanırım'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ''Hakaretinizi geri alın. Geri alazsanız komisyonun çalışma usulü ile ilgili ciddi sıkıntı yaşanır'' dedi.

AK Parti'li milletvekillerinin ''Pinokyo tanımlamasını kullanamazsınız'' sözlerine Öner, ''Hiç kimse bana bu sözü geri aldıramaz'' diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Ben hayatımda bugüne kadar hiç yalan söylemedim. Yanlış bilgi de vermedim. Eğer benim yanlış bilgi verdiğime dair bir şey söyleyebilecekse onu söylesin. Bunun dışında bu komisyonun sağlıklı ve etkin çalışabilmesi için özür dilemesini beklemiyorum. Böyle birisinin özür dilemesi de zaten benim için makbul bir şey değildir. Onu kendi terbiyesizliğine mahkum ediyorum'' dedi.

Öner'in ''Benim sicilimde 'intihalci' yazmıyor'' sözlerine Bakan Dinçer ''Konuşma terbiyesiz'' karşılığını verdi.

Öner ''Bana kimse terbiyesiz diyemez'' dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ''Bırakın bir bakanı bir insana bu laf söylenmez'' diye konuştu.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı, tartışmalar sırasında basın mensuplarını ve üyeleri cep telefonuyla görüntü almaması için uyardı.

Avcı, ''Biraz önce salon ile ilgili eleştiriler vardı ama görüyorum ki sorun salonun kapasitesinde değil bizde, hepimizde. Bu üslupla hangi salona geçsek aynı neticeleri alacağız. Önce farklı bir salonda daha düzenli çalışabilecek bir heyet olduğumuzu kendi kendimize kanıtlayalım, salon çözümünü ayrıca üretelim'' diye konuştu.

Bu arada, basın mensuplarıyla Nabi Avcı'nın danışmanı olduğunu söyleyen bir kişi arasında tartışma çıktı. CHP'li milletvekilleri, danışmanların salonda bulunmaması gerektiğini belirterek, Avcı'dan danışmanını dışarı göndermesini istedi.

Bunun üzerine Avcı bu kişiye dışarı çıkmasını söyledi.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın ''Komisyon dışındaki milletvekillerinin müdahalesinin etik olmadığını'' söylemesi ve ''CHP hala yenilenemedi'' sözleri CHP'liler tarafından tepkiyle karşılandı.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Atalay'a, ''Sen önce kafanı yenile'' karşılığını verdi.

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, ''Biz de o zaman AK Parti'yi konuşalım'' diyerek, ''Başbakan'ın ilk hastalığından sonra kalkıp Bülent Arınç'ın 'Erdoğan'a biat etmedim' sözlerini uygun bulmadım. Başbakan'a karşı saygısızlık yapmıştır'' görüşünü öne sürdü.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, düzenlemenin teklif olarak gelmesini eleştirdi ve ''Bu düzenleme tasarıya dönüştürülmeli'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Zorunlu eğitimin 8 yıla çıkarılmasının Türk eğitiminde okullaşma oranını artırdı diye düşünüyorsanız, size zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarmayı teklif ediyoruz. O zaman bunu desteklemeniz gerekmez mi-'' diye sordu.

Dinçer, ''Dünyanın neresinde kesintisiz 12 yıllık eğitim varsa, gösterin, kararımızı gözden geçirelim'' dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, salonda oksijen miktarının düştüğünü, bunun kalp krizi ve enfeksiyon riskini artırdığını söyledi. Atıcı ile birlikte CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve CHP Çanakkale Serdar Soydan, komisyon salonunda boş sandalye olmadığı için bir süre yerde oturdular.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 5 ve 6. maddeleri kabul edildi. (15:15)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.