TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU...


Komisyonda, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 4. maddesi kabul edildi. Komisyon Başkanı Avcı, maddenin oylanmasının ardından komisyonu, Cumartesi günü saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

09 Mart 2012 Cuma

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, eğitim sistemine ilişkin teklifin görüşülmesi sırasında, milletvekillerinin madde üzerindeki konuşma sürelerini 5 dakikayla sınırlayan önergenin kabul edilmesi üzerine CHP milletvekilleri Komisyon Başkanlık Divanını işgal etti.

Komisyonda,''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 4. maddesi üzerinde görüşmelere başlandı.

Teklifin maddeleri üzerinde, konuşma sürelerinin 15 dakikaya uzatılmasına yönelik CHP önergesi kabul edilmedi.

AK Parti tarafından verilen, ''Her madde üzerinde 1 önerge hakkı ve gerekçesinin açıklanması için önerge sahibine de 5 dakika konuşma süresi verilmesine ilişkin'' önerge kabul edildi.

Daha sonra, AK Parti tarafından verilen, ''maddeler üzerinde konuşma sürelerini 5 dakikayla sınırlayan'' diğer önergenin de kabul edilmesi üzerine, CHP milletvekilleri masalara vurmaya başladı.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başkanlık Divanına yürüdü. Tanrıkulu, CHP milletvekillerine de ''gelin arkadaşlar'' diye seslendi.

Bunun üzerine, aralarında, Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin de yer aldığı CHP milletvekilleri, Komisyon Başkanı Nabi Avcı'nın bulunduğu divanın önünde toplandı.

Avcı'nın, CHP milletvekillerine, ''Oturun yerinize'' uyarısı üzerine İnce, ''Bunu yaptırmayacağız size. Konuşma sürelerini kısamayacaksınız. Bunun adı faşizm'' diye karşılık verdi.

Bu arada, Divana AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile AK Parti milletvekilleri de geldi. Elitaş, İnce'ye, ''Asıl bunun adı faşizm. Kürsüyü işgal edemezsiniz'' diye bağırdı.

İnce, Avcı'ya hitaben, ''Bunu kabul etmeyebilirsiniz ama 10 dakikalık önergeyi kabul ettiniz. Az önce sizin odanızdaydık, böyle bir şey konuşmadık. Sizin gibi uygar bir insana yakışmıyor. Bunu adı faşizmdir. Bunu 5 dakikaya indiremeyeceksiniz'' diye bağırdı.

Elitaş da Avcı'ya, ''Bu durum komisyon çalışmalarını durdurmak anlamına gelmez. Milletvekilleri demokratik haklarını kürsüyü işgal ederek kullanamaz. Asıl faşizm budur. Sayın Başkan, lütfen görüşmelere devam edin'' dedi.

Bu sözlerin ardından İnce, ''Sayın Başkan, içeride Sayın Ünal, siz ve ben konuştuk. Mutabakata varamayınca Sayın Ünal, 'devam edelim' dedi. Bu ne demektir- Eski sistemden devam edeceğiz demektir'' görüşünü ifade etti.

AK Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır da ''Burada 75 saat konuşulmuş, 72 saatini CHP'liler konuşmuş'' diye tepki gösterdi.


AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da ''Allah'tan korkun. 12 saat konuştunuz kesintisiz. 15 dakika önergesi ne oluyor'' sözleriyle tepkisini dile getirdi.

İnce, tekrar araya girerek, İçtüzük'te böyle bir uygulamaya izin verilmediğini öne sürerek, ''Size bu süreyi kıstırmayız'' diye bağırdı. Bunun üzerine, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, İnce'yi, ''Sesini yükseltme'' diyerek uyardı.

Komisyon Başkanı Avcı da İnce'ye, ''Nezaketimizi acziyet zannetmeyin'' dedi.

Avcı'nın, ''Gerekirse gizli oturum yaparım'' sözlerine CHP milletvekilleri, ''yüreğin varsa yiğitsen yap'' diye karşılık verdi

Bazı CHP milletvekilleri de Avcı'ya, ''Salim Uslu'yu çağırın'' diye seslendi.

AK Parti'li Işık, önergenin öngördüğü uygulamayı kabul etmeyeceklerini tekrarlayan İnce'ye, ''Zorbasın sen'' diye bağırdı.

Tartışmanın sürmesi üzerine Komisyon Başkanı Avcı, toplantıya 20 dakika ara verdi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan'ın konuşması sırasında, ''hıyanet'' kelimesini kullanması tartışmaya neden oldu.

Komisyonda, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 4. maddesi üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, madde üzerinde söz alarak, ''Yeni getirilmeye çalışılan sistem dört dörtlük rezalettir. İçindeki dörtleri de şöyle ifade edilebilir; gaflet, delalet ve hıyanet'' diye konuştu.

Kaptan'ın bu sözlerine AK Parti milletvekilleri, ''Bu itham kabul edilemez'' şeklinde tepki gösterdi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ''sataşma'' gerekçesiyle söz alarak, ''Arkadaşlarımız herşeyi söyleyebilirler ama bunu söyleyemezler. Burada günlerdir müzakere edilen bir teklifle ilgili ihanet kelimesini kullanamazlar. 'İhanet' demek bilerek, isteyerek ülkeyi mahvolmaya götürmektir. Lütfen geri alsın bunu. Bu sadece söyleyeni bağlar'' diye konuştu.

AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı da kavramların neyi ifade ettiğini çok iyi bildiklerini ifade etti.

''(Delalet ve hıyanet içinde) sözünü duydum'' diyen Bostancı, şöyle devam etti:

''Bu 'hıyanet' sözünü özür dileyerek geri almalıdır. Uygun bir söz değildir. Bu iktidarı hıyanetle suçlamak beraberinde mütekabil suçlamaları getirir. Sayın Vekil, bu 'hıyanet' sözü kesinlikle kabul edilemez. Uygun değil. Burada, 'ülkenin yöneticileri gaflet, delalet ve hıyanet içinde bulunabilirler' sözünü hatırlamıyor muyuz- Ben bunu anlıyorum.''

Komisyon Başkanı Nabi Avcı da ''Sayın Bostancı'nın sözlerine aynı zamanda başkanlığımız da katılıyor'' dedi.

Bunun üzerine söz alan Kaptan, ''hıyanet'' kelimesini, ''sadakatsizlik'' anlamında kullandığını, başka bir anlam çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Kaptan'ın bu sözlerine AK Parti milletvekilleri yine, ''Bu kabul edilemez bir itham'' diyerek tepki gösterdi. Kaptan'ın, ''Arkadaşlarımız nasıl anlıyorsa öyle anlasınlar'' ifadesini kullanması üzerine AK Parti'li Işık, ''Hemen özür dilesin bu arkadaş. Özür dilemezse ben milletvekili olarak bir hakkımı kullanacağım, hepiniz pişman olacaksınız. Milletvekili ihanetle suçlanamaz'' diye bağırdı.

Tekrar söz alan Kaptan, ''Kastımı aştıysam, sözümü geri alıyorum'' dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ'ın, ''Sayın Çakır ve Sayın Işık, divana yakışmayacak şeyler yapıyor'' sözlerine AK Parti'li Işık, ''Ne diyorsun sen ya- Adam 'ihanet' diyecek, ben burada oturacağım öyle mi'' diye bağırarak, tepki gösterdi.

AK Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır da Işık'a tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'ya, ''sürekli ötüyorsun'' dedi. Çakır, daha sonra söz alarak, ''Alındınsa özür dilerim'' diye yanıt verdi.

AK Parti'li Işık, milletvekili arkadaşları tarafından toplantı salonundan çıkarılırken, kendisine, ''provokatör'' ithamında bulunan CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse'ye, ''Sensin provokatör'' diye bağırdı.

Komisyonda, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 4. maddesi kabul edildi.
'
'Ortada sahipsiz bir teklif var. Bakan yok, müsteşar yok'' ifadesini kullanan CHP Grup Başkanvekili İnce, ''Kanun teklifinde imzası olan grup başkanvekillerinden sadece Mahir Ünal burada. Televizyonu izliyoruz, Sayın Başbakan 60-72 ay tartışmasında başka bir şey söylüyor. Komisyon üyesi arkadaş başka bir şey söylüyor. Bir şey hemen tersine dönebiliyor. Demek ki üzerinde tartışılmamış'' diye konuştu.

Dünyada mesleki eğitimin ön lisans düzeyinde verildiğini ifade eden İnce, şöyle devam etti:

''8 yıllık kesintisiz temel eğitim, 1997'den bu yana Türkiye'de şu zararlara yol açmıştır konulu bir rapor istiyoruz. Hangi zararlara yol açmışsa, söz o zararları yok edecek düzenlemeleri yapalım. Okul öncesi eğitim en başarılı olduğunuz alan. Bu alanı bile yok etme pahasına yapılan bir düzenleme bu.

Yurtdışında yaşayan çocuklar Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan çocuklara göre daha şanslı. Yurtiçinde yaşamak suç mu-

YÖK'ten hep şikayet ederdiniz. Sabah akşam Cumhurbaşkanı'na, YÖK'e laf söylerdiniz. Ne zaman Cumhurbaşkanı başkası seçildi, orası yüce makam oldu, ne zaman YÖK arka bahçeniz oldu, bu yasayla YÖK'ün yetkisini artırıyorsunuz. Oldu mu şimdi- Bizim rızamızı, bilimin, insanlığın, demokrasinin, eğitimin gereği mecbursunuz. Uzlaşmayı bulmak zorundayız. Sizin sayısal çoğunluğunuzla yapacağınız bir düzenlemeyle ortaya çıkacak bir eğitim sisteminde çocuğumu okutamam. Yürütmenin siyasi kanadının başı nasıl olur da yasamaya talimat verir. Geleceğimizi sayısal çoğunlukla, kinle, nefretle, hesaplaşmayla kurmayalım.

Ben size bir kolaylık söyleyeyim; yasaya bir madde koyun, Başbakan'a yetki verin bir defaya mahsus olmak üzere, TÜBİTAK Başkanı'nı atadığı gibi. Bir seferliğine, '59. aydan sonra 72. ayda olan çocuklar gelsin' desin bitsin.''

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar ise günlerdir teklife yönelik düşüncelerini aktarmalarına rağmen ''halen kendilerini anlamadığını'' ifade eden milletvekilleri olmasını görmelerinin üzüntü verici olduğunu ifade etti.

Baydar, daha sonra ''3,5 milyar yıllık tarihsel değişim'' adlı bir slayt gösterisi eşliğinde ''bu kez de düşüncelerini biyolojik'' yoldan anlatmaya çalışacağını söyledi. Hücrenin oluşumunun ardından insanın dünyaya geldiğini ifade eden Baydar, ''Entelektüel nirvana'da buluşalım. Hücrenin iktidarı olan 'nükleus' verileri işler. Biyolojik olarak anlatıyorum. Hücre içinde rekabet yoktur, dayanışma ve işbirliği vardır. Torpil veya adam kayırma yoktur'' diye konuştu.

AK Parti'li bazı milletvekilleri ise bu sözler üzerine, ''Nükleus aynen bizi tarif ediyor. Hiç statükocu değilmiş'' dedi.

Aranın ardından tekrar söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Komisyon Başkanı Nabi Avcı'ya hitaben, ''Sayın Başkan, hepimiz çok yorulduk, gözlerimizin altı şişti. Tüm milletvekilleri aynı durumda. Sizin amacınız bu maddeyi bugün geçirmek. Eğer bu maddeyi oylatıp geçirirseniz ve komisyonu kapatırsanız, ben de CHP'li arkadaşlarımın konuşmasını çekebilirim. Kapatacaksınız, önergelerimizi de geri çekebiliriz'' diye konuştu.

Avcı'nın görüşünü sorması üzerine MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de ''Biz zaten demiştik, başımıza birşey gelirse sizi mahkemeye veririz'' şeklinde espri yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da ''Sayın İnce, sizin bu jestinize karşı iktidar partisinden hafta sonu tatili bekliyoruz'' diye seslendi.

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu ise milletvekili kimliğini kullanmadan, bazı okulları ziyaret ettiğini anlattı. Okullarda en çok parasızlıktan şikayet edildiğini belirten Topçu, ''Teklifte, sadece dört dört sayılarına odaklanıldığını, içinin doldurulmadığını görüyoruz. Sayın Başbakan'ın sürekli dışarıda açıklama yapması bu komisyonu yaralıyor. Her mürekkep yalayan her şeyi yapar mı- Ben çok endişeliyim'' diye konuştu.
Kabul edilen önerge doğrultusunda, bu maddedeki, ''ilköğretim birinci ve ikinci kademelerinin birlikte veya ayrı oluşlarına, büyüklüğüne'' ifadeleri değiştirildi. Buna göre, madde, ''ilkokullar ve ortaokullar birlikte veya ayrı oluşlarına, büyüklüğüne'' şeklinde düzenlendi. Önerge gerekçesinde, ilkokul ve ortaokul ifadelerinin toplumda kabul görmüş ve anlaşılması daha kolay tanımlamalar olduğu belirtildiç

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, teklifin 4. maddesi kabul edildi.

Avcı, maddenin oylanmasının ardından komisyonu, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı. (15:38)


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.