TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU...


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, yaklaşık iki gün süren görüşmelerin ardından zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin 3. maddesini kabul etti.

08 Mart 2012 Perşembe

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunun, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin görüşmelerinde milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

Görüşmelere, komisyon üyesi olmayan çok sayıda AK Parti ve CHP milletvekili de katıldı.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı'nın, teklifin 3. maddesi üzerinde görüşmelerin tamamlandığı sözleri üzerine CHP milletvekilleri ''Tamamlanmadı'' diyerek tepki gösterdi.

Avcı'nın, teklifin 3. maddesi üzerinde 6 önerge bulunduğunu, bunlardan 4 önergenin aynı içerikte olduğunu söylemesi üzerine CHP milletvekilleri, komisyon başkanlık divanının oturduğu kürsüye doğru yürüdü. CHP'liler, madde üzerinde görüşmelerin tamamlanmadan önergelere geçilmesine karşı çıktı. Bu arada AK Parti ve CHP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü, kavga eden milletvekillerini araya giren milletvekilleri engellemeye çalıştı. Kavgayı engellemeye çalışırken sinirlenen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın, sandalyeye çıktığı görüldü.

Bazı CHP milletvekilleri, AK Parti'li bir milletvekilinin danışmanının, kavgaya karıştığını iddia ederek, üzerine yürüdü.

Kavganın uzaması üzerine komisyonun çalışmalarına iki saat ara verildi. CHP Grup Başkanvekili Muherrem İnce, CHP milletvekillerine salondan ayrılmaları çağrısında bulundu.

Komisyon Başkanı Avcı, toplantının ardından yaptığı açıklamada, 4 önergenin aynı mahiyette olduğu için birleştirildiğini ancak önerge sahibi olarak CHP milletvekilleri Ali Haydar Öner, Engin Özkoç, Lütfi Baydar ve Nur Serter'e söz vereceğini açıkladı.

Komisyon Başkanı Avcı, toplantıya ara verdikten sonra grup başkan vekilleriyle kısa süreli bir toplantı yaptı.


Milletvekillerinden kadınlar günü jesti de geldi. AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, kadın milletvekillerine ve salonda bulunan kadınlara kırmızı gül, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan karanfil, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner de gül rozeti verdi.

Komisyon çalışmalarına öğleden sonra devam edecek.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin görüşmelerine, kavga nedeniyle verilen aranın ardından yeniden başladı.

Toplantının başlangıcında Komisyon Başkanı Nabi Avcı, salonda ciddi yoğunluk olduğunu ifade ederek, milletvekili danışmanları ve korumaların salondan çıkmasını istedi. Avcı, komisyon üyelerinin oturacak yer bulamadığını ifade ederek, komisyon üyesi olmayan milletvekillerinden, üye milletvekillerinin önceliğine saygı göstermelerini talep etti.

Daha sonra CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar'ın, görüşmelerin devam etmesi ve konuşma sürelerinin 10'ar dakika olmasına ilişkin önergesi kabul edildi.

Daha sonra teklifin görüşmelerine, 3. maddede verilen önergeler üzerinde devam etti.

Baydar, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, ideolojik temelli bir tartışmadan sıkıntı duyduğunu ifade ettiğini belirterek, ''Asıl biz bundan dolayı sıkıntı duyuyoruz'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Dinçer'in, ''CHP bize öneri sunmadı'' açıklamasını hayretle dinlediğini, şaşırdığını ifade ederek, ''Neredeyse yalvardık, birlikte yeniden yapalım, bilgi, birikimimiz var diye. CHP'nin iyi niyetini hiç kimse yargılayamaz, buna hakkı yoktur, bunu söyleyen yalan söylemektedir. Teklif, siyasi amaçla hazırlanmış bir kağıt parçaları demetidir'' diye konuştu.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, teklifin geri çekilmesini değil, askıya alınmasını istedi. Kaplan, inatlaşmanın, rövanşlaşmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını, çocuklara kaybettireceğini dile getirdi.

Ana dile işaret eden Kaplan, ''Ana dili inkar ederseniz, bir gün gelecek Kaplan gibi bir milletvekilini aranızda bulmayacaksanız. Bizden sonraki kuşağı biz bile zapt edemiyoruz. Ortaklaşmak, birlikte çözüm bulmak zorundayız. Sizi, dilinizi, inkar eden bir anlayışla aynı yerde oturup, iradeyi temsil etmek zorlaşabilir. Bunu aşmamız gerekiyor. Barışçıl, demokratik çözüm, yeni anayasanın anahtarıdır'' görüşünü savundu.

MHP Gurup Başkanvekili Oktay Vural, bu konunun, siyasi tartışmaya çekilmesinin, kendi ayaklarına kurşun sıkılması anlamına geleceğini belirtti.

Vural, teklifte, siyasi partilerin endişelerini üst seviyede ele alınarak, çözüm imkanı olup olmayacağının değerlendirilmesinden sonra komisyona gelecek bir sürecin hazırlanmasını önererek, ''Grup başkanvekilleri, ilgili arkadaşlar biraraya gelelim, temel itiraz noktalarını ve bunların giderileceği konusunda bir anlayış oluşsun. Bu anlayış içinde uzlaşılabilinirse beraber, uzlaşamazsak çatışmaya çevirmeden karara varalım'' çağrısında bulundu.

Eğitim sistemini tartışmak için sağlıklı bilgi ve veriye ihtiyaç olduğuna işaret eden Vural, eğitimin kamusal olduğunu, bu özelliğin gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ilk milletvekili seçildiğinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yalova'ya geldiğini, kendisinin de karşılamaya gittiğini, burada Erdoğan'a, bir köye kanalizasyon yapılmasını isteyen mektup ilettiğini, ertesi gün özel kalemin aradığını anlattı. İnce'nin, ''Başbakan şimdi gelse karşılamaya gitmem, Başbakan da mektubu yırtar atar'' demesi üzerine, AK Parti'li milletvekilleri, ''Yırtmaz'' diye karşılık verdi. İnce, ''O zaman ben de karşılamaya giderim'' dedi.

Teklifin, askıya alınarak tartışılmasını talep eden İnce, muhalefetin tepkisinin, ''Pes ettirdik'' yerine, ''Aklıselim galip geldi'' olması gerektiğini belirtti.

İnce, teklifte, 5. sınıfları okutan 52 bin öğretmenin, kız çocuklarının, engelli çocukların, YİBO'ların ne olacağının belli olmadığını savundu.

''Grup başkanvekilleri, komisyon üyeleri, eğitimciler biraraya gelsin'' çağrısında bulunan İnce, bir yol bulunabileceğini dile getirdi. İnce, ''Ancak 2003'ün Erdoğan mantığı olursa bulunur, 2012 Erdoğan mantığıyla olursa bulunmaz. Ortak akılla eğitimi çözemeyenler, Türkiye'nin hiçbir sorununu çözemez. Eğitimi çözemeyen, işsizliği, terörü çözebilir mi- Uzlaşmaya davet ediyorum, teklifi askıya alın size teşekkür edelim, tartışalım, doğruyu bulalım'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, teklifin hazırlanma sürecine ilişkin bilgi verdi. Ünal, bunun çok uzun süreden beri yaptıkları bir çalışma olduğunu dile getirerek, toplantıların çoğunu kendisinin yürüttüğünü, eski milli eğitim bakanlarıyla, eğitim bürokrasisinde çalışan milletvekilleriyle biraraya geldiklerini, uzmanlık bilgisine başvurduklarını anlattı.

Ünal, Türkiye'nin bir paradigma değişimi yaşadığını ifade etti.

Mahir Ünal, ''Eğitim Komisyonunda yumruklaştılar, kavga ettiler'' denildiğinde, kamuoyunda, ''Kavga edenlerin bize sundukları eğitim nasıl olacaktır'' kaygısının ortaya çıkacağını belirtti. Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Konuşarak, uzlaşarak, kandan, kan dökmekten bahsetmeden... Teklifi getirme, arkasında durmak gibi hakkımız var. Bu teklifin arkasındayız. Müzakere denildi, zaten komisyonların amacı budur. Komisyon müzakere yeridir. Demokrasilerde tabii ki sorun, kriz olabilir. Ama direnme, haklı muhalefet etme, kesinlikle kürsü işgali değildir. Tolstoy anlatır; anne oğlunu savaşa gönderir, 'oğlum bir düşman öldür nefeslen, bir düşman öldür dinlen, bir düşman öldür soluklan' der. Çocuk, 'Anne düşman beni öldürürse ne yapayım-' der. Anne, 'Evladım sen düşmana ne yaptın' diye karşılık verir.''

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, ''Hakkım gasbedilirse kürsüyü de işgal ederim, her şeyi yaparım'' diye karşılık verdi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, teklifi, her gün gece yarılarına kadar görüştüklerini anımsatarak, ''Sizin yüzünüzden aile birliğimiz bozulacak. Psikolojimiz de bozuluyor. Buna kimsenin hakkı yok'' diye eleştirdi.

Teklifin 3. maddesi üzerinde, ifadede kullanım kolaylığı için ilkokul ve ortaokul ibarelerine yer verilmesine ilişkin önerge verildi. Kabul edilen önergeye göre, ilköğretim kurumları; ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulacak. Ancak imkan ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilecek.

Teklifin görüşmeleri 3. madde üzerinden devam ediyor.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nun AK Parti'li üyesi Fikri Işık, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne, tereddütleri gidermek amacıyla okula başlama yaşının ay olarak yazılabileceğini belirtti.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, alt komisyonunda yaşın 6 olarak yer aldığını, ''5 yaşını doldurduğu eylül ayı'' denildiğini anımsattı.

Işık, bazıları 6 yaşı 60-72 ay; bazılarının 73-84 ay olarak tanımladığını ifade ederek, ''Komisyon süresince toplumdaki tereddütleri gidermek açısından, teklife ay olarak yazıp tereddütleri giderebiliriz. 6 yaşın hangi aylar olduğu konusunda dünyada farklılık var. Bazıları başlangıç, bazıları son olarak alıyor. Kanun koyucular olarak metne koyarsak, toplumda kafa karışıklığı kalmaz'' diye konuştu.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, ''Sizde 28 Şubat fobidir'' diyerek, bu saplantı, fobiden kurtulunması gerektiğini söyledi.

Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gelecek dönemde Tevdih-i Tedrisat ile ilgili de böyle ucube bir kanun teklifi gelecek, belki harf inkılabıyla ilgili bir tasarı bile gelebilir. Kimi AKP yönetici ve üyelerinin, Cumhuriyet ile sorunu vardır. 22 dönemde, çıraklık döneminde AKP'nin elinde törpü, kalfalık döneminde bıçak, ustalık döneminde elinize satır aldınız. Cumhuriyetin bütün kazanımları, değerlerini doğramak istiyorsunuz. Bakan hala burada yok. 2 bin kişilik otel salonunda 100 kişiyle toplantı, abesle iştigal, TBMM'ye saygısızlık.

Başbakan'ın ilk ameliyatında telgraf çeken 5. kişiyim. Allah uzun ömür versin. Ama Sayın Başbakan'ın sağlık sorunlarından sonra ne oldu bilmiyorum daha agresif, sendromlarının saplantıya dönüştüğünü görüyorum. Mutabakat sağlanmalı. Teklifin ne eğitim sistemi ne Türk milletine ne Türkiye'ye zerre kadar hayrı var. Dindar nesil, ben de istiyorum. Ama ben dinci, bazı ülkelerde olduğu gibi insanlara işkence yapıp, betonlarla gömen anlayışı da tasvip etmiyorum. Teklifi geri çekin.''

Altay, salondaki kargaşa nedeniyle Komisyon Başkanına, ''Yönetim anlayışınız, tutumunuz yanlış'' dediğini, bu yanlış sonucunda istenmeyen olaylar olabileceği anlamında, ''Kan akarsa sen sorumlusun'' ifadesini kullandığını anlattı. Altay, sözünün arkasında olduğunu ancak kan çıksın istemediğini dile getirdi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün danışmanının, bugün komisyonda yaptığının hafife alındığını, bunun komisyonca kınanması, Şükür'ün de komisyondan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Özel'in bu sözleri sırasında AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ile CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar arasında karşılıklı sataşma yaşandı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, yaklaşık iki gün süren görüşmelerin ardından zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin 3. maddesini kabul etti.

Komisyon, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 4. gün görüşmelerinde 3 maddeyi kabul etmiş oldu.

Teklifin bugünkü görüşmelerine, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız katıldı.

Madde üzerinde söz alan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, ''Hangi önemli kanunu getirdiğinizde '27 Mayıs bize yapıldı' diyeceksiniz- 28 Şubat'a ilişkin hesap sormak istiyorsanız, Meclis Başkanlığı odasından başlayın. Cemil Çiçek, gensoruya kabul oyu veren kişidir'' dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, eğitimin niteliğinin tartışılması gerektiğini dile getirerek, gelişmiş ülkelerde dershane sayısının okul sayısını; özel okul sayısının devlet okulu sayısını geçmediğini söyledi.

Çocukların okula başlamasının, yaş olarak değil, ay olarak belirtilmesi gerektiğini kaydeden Şeker, çocuğunu bir yıl erken okula gönderdiğini, uyum sağlayamadığını, derslerinde geri kaldığını, bunun acısını çektiğini anlattı.

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, komisyonun bir üyesinin, ''Biz dindarlar ve sizler'' dediğini, din ve inanç bağlamında vahim, ülkenin birlik, bütünlüğü açısından ayırımcı bir cümle kullandığını söyledi. Özkes, ''Bunları yapanlar mı dindar; Başbakan'ı adeta ikinci peygamber gibi gören, Başbakan'ı dokunmayı ibadet sayan, Başbakan'ı Hz. Musa'ya benzeten, Kabe'de evet pankartı açan, Allah'a mahsus dokunulmazlık zırhına bürünen, şans oyunları, kumarı artıran kim- Bunları yapanlar başkalarına din, iman dersi vermeye kalkışmasınlar'' diye konuştu.

Özkes, AK Parti'nin 10, CHP'nin 89 yıldır var olduğunu ifade ederek, ''CHP'liler siz yokken de vardı, yarın siz olmadığınızda da Müslüman kalacaktır. Nasıl ki sizden önce bin 400 yıl dinimiz varsa, sizden sonra da kıyamete kadar var olacaktır'' dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, ''Yüce dinimiz bin 400 yıllık değil, Hz.Adem'den beridir'' diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, konuşması sırasında bir karikatüristin olduğunu söylediği beyaz kağıt üzerine ''4 artı 4 eşittir 4'' yazılı kağıdı gösterdi.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Başbakan'ın kendilerini, konuştukları için eleştirdiğini belirterek, dut yemiş bülbül olmadıklarını, konuşacaklarını belirtti.

Özkan, vatandaşın sorununun 4 artı 4 artı 4 olmadığını ifade ederek, ''Vatandaşın sorunu dört çeker traktör. 'Komşu aldı ben niye almayayım' diyor'' görüşünü dile getirdi.

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, eğitim sisteminin, nitelik sıçramasına ihtiyacı olduğunu anlattı.

AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, birikimini paylaşmak için siyasete girdiğini ancak 2 gün sonra vatandaşın, kendisinden daha profesör olduğunu gördüğünü, lisansına yeniden başlaması gerektiğini söyledi.

Bostancı, Yunan mitolojisinde tanrıların en ağır cezasının, kişinin, deniz kıyısına konulan iki fıçıdan, kumu birinden diğerine doldurması olduğunu anlatarak, Meclisin tam da mitolojideki gibi olduğunu söyledi. Bostancı, daha sonra bir parça ilerleme olduğunu, ''cezadan kurtuluyoruz'' dediklerini, sonra komisyon çalışmalarının başladığını belirtti.
Bostancı, teklife yönelik itirazların, tezlerin, komisyon değil de koalisyon ortağı izlenimi doğurduğunu belirterek, demokrasilerde çok kaba hatlarıyla iktidarın yapıp, muhalefetin denetlediğini vurguladı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 4 artı 4'ün, Malatya'yı andırdığını dile getirerek, ''Malatya dört dörtlük ama teklif öyle değil'' dedi.

Komisyonda bugün yaşanan kavgaya işaret eden Ağbaba, kavgayı ayırmak isterken adını vermek istemediği bir AK Parti'li milletvekilinin üzerine yürüdüğünü söyledi. Ağbaba, ismini söylemek istememesine rağmen milletvekilinin ismini telaffuz etmesi komisyonda gülüşmelere neden oldu.

CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar, komisyonun 12 saati aşan çalışma sürelerine işaret ederek, 6 saatin üzerindeki uçuşlarda, kanın pıhtılaşmasını önlemek için 100 miligramlık aspirin alınması gerektiğini söyledi.

Bir hekim olarak, bu şekilde görüşme sürdürmeyi uygun bulmadığını dile getiren Baydar, ''Özellikle saat 12.00'yi geçtikten sonra üyelerin bioritmleri bozuluyor, yeterli performans sergileyemiyor. Bu şekilde komisyon devam ederse çalışma sırasında veya çalışma bittikten sonra milletvekillerinin enfarktüs geçirme riski var. Komisyon üyelerine 100 miligramlık aspirin tedavisi öneriyorum'' diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de ''İnsan olduğumuz ve dikkate alınmadığımıza göre bir de veteriner hekimlere soralım'' sözlerine AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi.

Baydar'ın sözleri üzerine Komisyon Başkanı Nabi Avcı, komisyon çalışmalarına kısa bir ara verdi.

Aranın ardından teklifin 3. maddesi oylandı. 3. madde üzerinde verilen önerge doğrultusunda yapılan değişikliğe göre, ilköğretim kurumları; ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulacak. Ancak imkan ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilecek.

Avcı, maddenin oylanmasının ardından komisyonu, bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

(17.30)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.