TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU...


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerindeki görüşmelere 2. madde üzerinden devam edilecek.

06 Mart 2012 Salı

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Komisyon, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı başkanlığında topladı. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de katıldı.

Komisyonda dün, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerindeki görüşmelerde, teklifin 1. maddesi kabul edilmişti.

Toplantıdan önce açıklama yapan ve dün tasarı üzerinde 12 saat konuşan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, tasarının yeterince tartışılmadığını savundu. Dün CHP'nin duruşunu ortaya koyduklarını belirten Özkoç, ''Bu tasarıyı mutlaka Türkiye'nin tüm kesimleri içine sindirmeli, öyle yasalaşmalı'' dedi.

Özkoç, ''Yeni bir rekor olacak mı-'' sorusuna, ''Rekor değil duruşumuzu doğru ifade etme peşindeyiz'' karşılığını verdi.

Bugün ilk sözü alan CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da gazetecilerin konuşma süresiyle ilgili sorusu üzerine, ''Benim sayın Özkoç gibi konuşmam mümkün değil'' dedi. Yılmaz'ın konuşması 2 saat 40 dakika sürdü.

Komisyonda CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer arasında tartışma yaşandı.

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş'in, konuşulanlarla ilgili iktidar milletvekilleri ve Bakan Dinçer'in not tutmadığını ifade etmesi üzerine, Ömer Dinçer, ''Söylenenlerin tasarıyla ilgilisi yok, onun için not tutmuyorum'' karşılığını verdi. Dinçer, aynı eleştirileri yönelten Serindağ'a yönelik ''Sen niye araya giriyorsun-'' diye sordu. Serindağ da Bakan Dinçer'e ''Bana 'sen' diye hitap edemezsin'' karşılığını verdi.

Daha sonra her madde üzerinde her milletvekilinin beş dakika konuşması ile ilgili verilen önerge kabul edildi. CHP Sinop Milletvekili Engin Altay ''İçtüzük ihlali yapıyorsunuz. Bu komisyonu böyle çalıştıramazsınız'' dedi.

Altay'ın ''Burayı babanızın çiftliği gibi yönetemezsiniz'' sözlerine AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ''Burası milletin çiftliği, kimsenin babasının çiftliği değil'' karşılığını verdi.

Birbirini itekleyen iki milletvekilini, araya giren diğer milletvekilleri ayırdı.

CHP'li diğer milletvekilleri de önergeye itiraz etti.

Avcı, toplantıya 1 saat ara verdi. Arada CHP milletvekilleri, kabul edilen önergeyle ilgili TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin görüşmelerine 2. madde üzerinden devam edilecek.

Akşam verilen aradan sonra Komisyon Başkanı AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, varılan uzlaşı sonucu, teklifin tümü üzerinde daha önceden söz isteyen milletvekillerine en fazla bir saat, 2. madde üzerinde söz isteyen milletvekillerine de 5'er dakika söz verileceğini ifade etti.

CHP İstanbul Oktay Ekşi, konuşmaların ''hakkın suiistimali değil hakkın ta kendisi'' olduğunu ifade etti ve Nabi Avcı'ya ''demokratik hoşgörülü çizginizi koruyunuz'' dedi.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, önceki oturumda yaşanan tartışmayla ilgili olarak; İçtüzükle örtüşmeyen 5 dakika sınırlamasının, insani refleksle kastı aşan ifadeler kullanmasına neden olduğunu belirterek, ''Keşke böyle olmasaydı'' diye konuştu.

İçtüzük'te, komisyonlarda milletvekillerinin söz süresinin kısıtlanmasıyla ilgili bir madde olmadığını savunan Altay, ''Öfke muhalefete, sabır iktidara yakışır'' ifadesini kullandı. Altay, teklifin oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini söyledi.

AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, ''direnmek haktır ama uzun konuşmalar içeriğe bir katkı yapmadı'' dedi.

Bostancı'nın, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın 2,5 saat süren konuşmasının da ''içerikli ve anlamlı olmadığını'' söylemesi üzerine CHP İstanbul Milletvekili Nur Sertel, ''İstersen konuşmalara not ver. Bu hakkı nereden alıyorsunuz-'' diye sordu. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da Bostancı'ya, ''Sizin mesleğiniz nedir- Öğretmen misiniz-'' sorusunu yöneltti.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin iktidarı eleştirirken ''muhalefete de bir şey söylemek istiyorum; değerli muhalefetteki arkadaşlar'' sözlerine CHP'lilerin ''Ne zaman iktidara geçtin, hayırlı olsun'' karşılığını vermesi, salonda gülüşmelere yol açtı.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, eğitimin siyasilerin değil uzmanların işi olduğunu dile getirerek, ''Uzlaşılarak bu konunun halledilmesi lazım. Oturup uzlaşıp hep beraber milli bir eğitim kanunu çıkarabilirdik, hala da yapabiliriz. TBMM, bunu yapabilecek güçtedir'' diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Sedef Küçük, yapılan düzenlemelerin alt yapısının hazır olmadığını savundu. ''28 Şubat ile hesaplaşacağız diye çocukların geleceğiyle oynandığını'' öne süren Küçük, ''Eğitim, karşılıklı etkileşimle hayat bulur. Siz bu teklifle etkileşimi ortadan kaldırıyorsunuz'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, dün gece hamburger getirdiğini ancak bunların toplantı salonuna alınmadığını anımsatarak, ''Bakıyorum bu akşam elma servisi yapılıyor. Köy ihtiyar heyeti toplantısında bile kurallar geçerlidir. Ya buraya yiyecek içecek alınır ya da alınmaz. Burası Fikri Işık'ın babasının çiftliği değil'' diye konuştu.

İnce, konuşmasından bir süre sonra hamburger getirterek, komisyon salonu dışında dağıttı.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Sertel, ''Bu komisyon bir tiyatro sahnesidir. Bize roller biçilmiştir. Burada piyon olarak kullanılıyoruz. Kafalarda başka projeler var'' iddiasında bulundu.

inci kademenin adının 'ilkokul' ikinci kademenin adının 'ortaokul'' olması yönünde iktidar tarafından önerge verileceğini belirten Sertel, şunları söyledi:

''Bu teklif AKP için bir intikam yasasıdır. Siz Türkiye'nin, gençlerin geleceğini şekillendirmiyorsunuz, siz intikam alıyorsunuz. Başbakan'ın emriyle hazırlanan bu intikam yasasında ne gençlik ne sistem ne de eğitim niteliği vardır. Bu bir rövanş alma yasasıdır. Bu teklif hazırlayanlar niye bu komisyona gelemiyorlar- Çünkü bu faili meçhul bir tekliftir. Sahipleri bile savunamıyor bunu.

Biz el uzattık, yeniden uzatıyoruz. Böyle bir konu bütün partilerin uzlaşısıyla getirilip, çağdaş, bilimsel bir yasa olarak düzenlenmeli. Bunu geri çekin. Oturalım birlikte bilim insanlarıyla birlikte mevcudun üzerinden objektif bir değerlendirme yapalım ve bunu hızla çıkaralım.''

Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, söz alarak, eleştirilere karşı şunları söyledi:

''1997 yılında zorunlu eğitimin 8 yıla çıkmasına kimse karşı çıkmadı ama kesintisiz olmasına çok büyük bir kesim karşı çıktı. Bu karar büyük bedellere mal oldu. Asker talimatıyla eğitim 8 yıla çıkarsa olacağı buydu zaten.

Şunu yapmaya çalışıyoruz: İlkokulda tüm müfredat aynı. İkinci kademede giderek artan oranda seçmeli dersler olacak. Talim Terbiye Kurulu geniş bir seçmeli dersler listesi hazırlayacak. Spora yatkın olanlar için daha fazla spor saati olacak. Müziğe yeteneği olanlara müzik programları olur. Dil yeteneğini geliştirmesi için seçmeli saatler olur. Arapça olur, Kuranı Kerim olur... Eğer aile çocuğuna Kuranı Kerim derslerini aldırmak istiyorsa onu alır. Hangi dini inanca sahipse onun eğitimini alır. Mesela Hacıbektaş ilçesinde Alevi inancına mensup vatandaşlar yoğun. Orada biz Sünni İslam anlayışını dayatmayalım.''

Işık, şahsi kanaatine göre Anayasada zorunlu din dersinin olmaması gerektiğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, teklifin ''bir hesaplaşma ve rövanş alma yasası'' olduğunu öne sürdü.

Çam, ''Teklif geri çekilmeli ve gözden geçirilmelidir'' dedi.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı, saat 11.00'de devam etmek üzere toplantıyı kapattı.

Yaklaşık 10 saat süren görüşmelere teklifin 2. maddesi üzerinde devam edilecek. (16.14)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.