TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU...


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve ''kesintisiz eğitim' 'uygulamasına son veren kanun teklifini görüşüyor. Komisyonda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerindeki görüşmelerde, teklifin 1. maddesi kabul edildi.

05 Mart 2012 Pazartesi


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve ''kesintisiz eğitim' 'uygulamasına son veren kanun teklifini görüşüyor.

Komisyon, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı başkanlığında topladı. Komisyon toplantısına Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de katıldı.

Komisyon Başkanı Avcı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Alt Komisyonu tarafından hazırlanan raporun Komisyonda görüşülmesini oylamaya sundu. Raporun görüşülmesi Komisyonda kabul edildi.

Rapor üzerinde, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık bilgi verdi

Işık, alt komisyon çalışmalarında konuyla ilgili sivil toplum örgütlerini, sendika ve üniversiteleri dinlediklerini, önerilerin önemli bölümünün alt komisyon metnine yansıdığını belirtti.

Alt komisyonda teklif üzerinde yapılan değişikliklere değinen Işık, zorunlu eğitimi başlama yaşını 5 yaş bitimine çektiklerini, açık öğretimle ilişkilendirmeyi lise seviyesine çıkardıklarını, ilkokulda mesleğe yönlendirmenin metinde çıkarılmasını önerdiklerini söyledi.

Işık, öğrencinin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre, seçmeli derslerle hem lise, hem hayata atılmasına imkan veren esnek düzenleme yaptıklarını anlattı. Fikri Işık, ayrıca katsayı uygulamasında daha adaletli olabileceğini düşünerek 100-500 aralığını 250-500 arasına çıkardıklarını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, alt komisyonda arka arkaya verilen önergelerle son dakika değişiklikleri yapıldığını, şimdi de benzer durumun yaşanacağını iddia etti. Serter, alt komisyon çalışmalarında aldıkların görüşlerin büyük bölümünün 8 yıllık kesintisiz eğitimin faydalarını içerdiğini, ancak bunun metne yansımadığını ifade ederek, ''Görüş alma, yalnızca görünürde bir uygulamaydı'' dedi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, sivil toplum kuruluşları, sendika ve üniversitelerin, aslında teklifin hazırlanması aşamasında dinlenmesi gerektiğini ifade etti.

Bazı üniversitelerin isimlerinin değiştirilmesine ilişkin düzenlemeye değinen Yeniçeri, ''Sayın Başbakan'ın adı Rize Üniversitesine verilmek isteniyor. Sayın Başbakan, aynı zamanda Parlamentoda çoğunluğu da elinde bulunduran siyasi partinin genel başkanı. Yaşayan bir insanın adını verirseniz onun muhataplarına karşı tepki üretirsiniz. Başka bir üniversiteye Sayın Cumhurbaşkanı'nın adını veriyoruz. Parlamentoda onaylandıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanı, kendi adının üniversiteye verilmesini uygun gördüğüne dair kanuna imza atacak'' diye konuştu.

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topçu, teklife ilişkin kendilerinin de kamuoyunda bir araştırma yaptıklarını, eğitimle ilgili daha öncelikli sorunlara el atılması gerektiğini söyledi. Topçu, ''Samimiyetinize inanıyorum ama teklifin alt yapısı olmadığı için başarı sağlanacağına inanmıyorum. Bu teklif acil değil. Öncelikli olan sorunlar çözülmeli'' dedi.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, teklif üzerine söz alan her üyenin benzer konulara karşı çıktığını, bu nedenle teklifin yeniden ele alınarak gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini, aksi halde konuşmaların uzayacağını belirtti. Konuşma süresinde sınırlama olmadığını anımsatan Özkoç, ''Aksi halde söz sırası bana geldiğinde 12 saat konuşacağım'' dedi. Komisyon Başkanı Nabi Avcı ise ''12 saat konuşsanız da dinleyeceğiz'' karşılığını verdi.

CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, teklifte, 8 yıllık kesintisiz eğitimin köylerdeki okulların kapanmasına neden olduğu ve farklı yaş grubundaki çocukların aynı binada bulunmak zorunda kaldığı gibi gerekçeler gösterildiğini, ancak her iki gerekçeyle ilgili tek bir bilimsel bulgu bulunmadığını söyledi.

Teklifte, çocukların 5 yaşının sonunda eğitime başlama zorunluluğu getirildiğini belirten Gürkan, ''60 ayı doldurmuş bir çocuk, 6 yaşında bile değil. Bu çocuk 10 yaşında ilköğretimi bitirmiş olacak ve lise sonda 17 yaşındaki çocuklarla bir arada eğitim görecek. Bu duruma gerçekten olumlu bakıyorsanız, ben bu teklife 'evet' diyeceğim'' diye konuştu. Gürkan ayrıca, öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılacağını, okullarda artık akıllı tahtaların kullanıldığını belirterek çocukların sınıflarda elektromanyetik bir fırtınaya maruz kalacaklarını iddia etti.

Komisyonda okula başlama yaşına ilişkin tartışmaların üzerine söz alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye'de şu an çocukların eğitime fiilen 7 yaşında başlatıldığını belirterek, ''Dünyadaki 6 yaş uygulaması ile paralel hale getiriyoruz. Kanunlar arasındaki arasındaki çelişkiyi gideriyoruz. Hukuki durumu fiili durumla eşleştirmiş olacağız. Bizim ilköğretim alanında derslik sorunumuz yok. müfredatla ilgili derdimiz de yok bunlar zaten uygulanıyor. Çocuklarımıza hayatlarında bir yıl kazandıracağız fiili durumla hukuki durumu uyumlu hale getirerek'' diye konuştu.

Bu arada Bakan Dinçer, eğitime başlama yaşının bir yaş öne alınması halinde müfredatta bir değişiklik söz konusu olabileceğini söyledi.

Komisyondaki görüşmelere partilerin grup başkanvekilleri ve komisyon üyesi olmayan milletvekilleri de katıldı. Toplantının başlangıcında 33 milletvekili söz talebinde bulundu.

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin, TBMM Milli Eğitim Komisyonundaki görüşmelerinde söz alan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, konuşmasını 12 saat sürdüreceğini söyledi.

Toplantının başlangıcında söz alan Özkoç, komisyon üyelerinin teklif üzerinde benzer konulara karşı çıktığını, bu nedenle teklifin yeniden ele alınarak gerekli düzenlemelerin yapılmasını, aksi takdirde söz sırası kendisine geldiğinde 12 saat konuşacağını söylemişti.

Toplantıda söz sırası kendisine gelen Özkoç, bazı milletvekillerinin, ''12 saat konuşacak mısınız-'' sorusuna, ''Evet konuşacağım'' karşılığını verdi.

Teklifin aceleyle getirildiğini iddia eden ve geri çekilmesi gerektiği görüşünü yineleyen Özkoç, konuşmasında, konuyla ilgili Avrupa ülkelerinden örnekler verdi ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini anlattı.

Özkoç, konuşmasının uzun süreceği için stenograflara kolaylık olması amacıyla elindeki yazılı metni verebileceğini, onların yalnızca yazılı olmayan konuşmalarını kayıt için not alabileceğini söyledi.

TBMM Milli Eğitim Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin görüşmeleri sırasında CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 12 saat konuştu. Özkoç, dün saat 15.20'de başladığı konuşmasını, bugün saat 03.20'de tamamladı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerindeki görüşmelerde, teklifin 1. maddesi kabul edildi.

CHP'li Özkoç, toplantının başlangıcında, teklifin geri çekilmesini, sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla yeniden ele alınmasını, aksi halde söz sırası kendine geldiğini 12 saat konuşacağını söyledi.

İsteği kabul edilmeyen Özkoç, konuşmasına dün saat 15.20'de başladı. Eğitim sistemine ilişkin Avrupa ülkelerinden örnekler veren Özkoç, konuşmasında çok sayıda sivil toplum kuruluşunun, kanun teklifi ile ilgili görüş ve önerilerinin yer aldığı raporları ve eğitimle ilgili dokümanları okudu.

CHP'li milletvekilleri, Özkoç'un konuşması devam ederken Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in salondan ayrılması üzerine, Komisyon Başkanı Nabi Avcı'ya, ''Bakan olmadan toplantının devam edemeyeceğini'' söyledi. Avcı ise Bakan Dinçer'in, toplantıya devam etmesi için Müsteşarına vekalet verdiğini belirtti. CHP'li üyeler, söz konusu vekaletin resmi bir yazı olmadığını, bu nedenle toplantıya devam edilemeyeceğini ileri sürdü. Bu arada Özkoç, konuşmasını sürdürdü.

Bir süre sonra Bakan Dinçer yeniden toplantı salonuna geldi. Dinçer, görüşmelerin bilimsel temel üzerinde sürdürülmediğini ifade etti. Toplantıya kendisi adına müsteşarının vekalet edeceğine ilişkin yeni bir yazıyı Komisyon Başkanlığına sunan Dinçer, saat 24.00 itibariyle komisyondan ayrıldı. Avcı, Bakan Dinçer'in verdiği ilk yazının da geçerli olduğunu hatırlattı.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı, CHP'li milletvekillerinin, yemek arası verilmesi talebine karşı, hatibin sözlerini tamamlamadan böyle bir ara veremeyeceğini söyledi.

Bir süre sonra CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, elinde hamburgerlerle salona gelerek, arkadaşlarına ikram etmek istediğini söyledi. Hatibin konuşmasını sürdürdüğü gerekçesiyle talebi kabul edilmeyen İnce, ''O zaman bundan sonra hiçbir komisyonda hiçbir şey ikram edilemez'' dedi. Bazı milletvekilleri salondan çıkarak, Özkoç ise Avcı'nın toplantıya verdiği kısa arada salondan ayrılarak hamburgerini yedi.

Özkoç, 10'uncu saatin ardından konuşmasına ayakta devam etti. Özkoç'un konuşma süresi 12 saate yaklaşırken, Komisyon Başkanı Avcı hatırlatmada bulundu. Özkoç ise söz talep ederken ''12 saat'' değil, ''en az 12 saat'' dediğini belirterek, konuşmasını sürdürmek istediğini söyledi. Bunun üzerine Avcı, toplantıya ara verdi. Avcı daha sonra, yarın devam edecek olan toplantıda, önceden talepte bulunan diğer milletvekillerinin de söz haklarının saklı kalacağını belirtti. Yapılan oylamada teklifin birinci maddesinin kabul edilmesinin ardından Avcı, bugün saat 15.30'da toplanmak üzere komisyon toplantısını bitirdi. Böylece, dün saat 11.00'da başlayan toplantı, bugün saat 04.00'da tamamlanmış oldu.

Toplantı sırasında AK Parti ile CHP'li milletvekilleri arasında yer yer sözlü sataşmalar yaşandı. CHP milletvekilleri, Özkoç'a destek amacıyla toplantının bitimine kadar bekledi.

Bu arada, CHP'li bazı milletvekilleri, salondan bir süre ayrılan AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'e, maç izlemeye gittiği gerekçesiyle tepki gösterdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özkoç, amacının şov yapmak değil, kanun teklifinin, sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla bir kez daha ele alınmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Bu kadar uzun bir konuşma yapmayı planlamadığını, bu durumun komisyonda geliştiğini belirten Özkoç, konuşması süresince herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığını ifade etti. Özkoç, konuşma boyunca, her biri en az 100 sayfadan oluşan 20 raporu okuduğunu tahmin ettiğini dile getirdi.

. (11.40)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.