TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ TARHAN'IN BASIN TOPLANTISI…


Emine Ülker Tarhan parlamentoda düzenlediği basın toplantısında; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin hükümetin açıklamalarını eleştirdi. Tarhan, "Bizim için hazırlanan fezleke eleştiri ile ilgilidir. Onlar içinse, kalpazanlık ve sahtecilik suçuyla fezlekeler hazırlanmıştır."

12 Ocak 2012 Perşembe

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezleke ile ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in sözlerini eleştiren Tarhan şunları söyledi: "Kendisi Van depremini çok çabuk unutmasıyla tanınan ve Vanlılar tarafından Van canavarı olarak adlandırılan bir kişidir. 'Her cezaevine giren Başbakan olamaz' sözlerini, 'Her ABD'ye gidip biat eden Başbakan oluyor' olarak algılıyoruz. CHP içinden kimse böyle bir onursuzluk yapmaz. Bizim için hazırlanan fezleke eleştiri nedeniyle iken, onlarınki kalpazanlık ve sahtecilik suçuyla ilgilidir. 'CHP kendi iç çatışmalarıyla ilgilensin' diyor. Onlar önce kendi içlerindeki cemaat çatışmalarına baksın."

"Askeri darbeye alternatif, sivil darbe zihniyetini ortaya koyanlar, adil yargılamayı etkileyenlerdir" diyen Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü: "Tetikçi televizyonlarınızda toplumun zihnini kirletmeye çalışıyorsunuz. 'Ben bu davanın savcısıyım' diyenler, adil yargılamayı etkileyenlerdir. Sınıf arkadaşlarının getirildikleri görevler karşısında 'Allah verdikçe veriyor' diyerek gözyaşlarına boğulanlar, Wikileaks sorusunu soran gazeteciye 'Kendini Silivri'de bulursun' diyenler, 'Başbuğ nerede yargılanırsa yargılansın ne fark eder 'diyenler adil yargılamayı etkileyenlerdir."

Yaşanan sürecin sorumlularına "ince ayar tezgahçıları" diye seslenen Tarhan: "Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir mitingindeki sözlerinden sonra 'özür dile' diyenler ve hemen sonrasında yasadışı ortam dinlemeleriyle konuşmalarımı servis edenler, sürecin kimlerin kontrolü altında olduğunu ve kimler tarafından tezgahlandığını ortaya koymaktadır. Toplumu bilgilendirmeyle yükümlü olan ve görevi eleştirmek olan anamuhalefet partisi başkanına ve aslında toplumsal muhalefete sopa gösterircesine düzenlenen bu fezlekeden sonra Başbakanın 'işlem tamam' anlamına gelen bir şey söylediğini hatırlayın. Sayın Başbakan 'olması gereken oldu' dedi. Bu mesajı vermesi aslında bence, safdillik oldu. Bunu tezgahlayanların safdilliğidir bu. Ey Bakan ve Başbakan, ince ayar işlerin tezgahlandığını biliyoruz. Bunun da ilk olmadığını anlıyoruz. Kendi kişisel listesini HSYK olarak sunan Adalet Bakanı bizi anlayamaz. HSYK seçimlerinde hangi tezgahları yaptıklarını cümle alem biliyor. Bu son tezgahları tutmadı. Her felaket gibi bunlar da geçip gider ancak yaşattıkları nefret iklimini Türk halkı ve biz asla unutmayacağız."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, CHP milletvekillerinin TBMM'nde gerçekleştirdikleri fezleke yürüyüşünü, Kuzey Kore liderinin ölümünün ardından yaşanan ağlama törenlerine benzetmesi hakkındaki değerlendirmesi sorulan Tarhan, "Bu benzetmeyi değerlendirmeye değer bulmuyorum. Değersiz buluyorum" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 'lamı cimi yok, tahliye şart' sözlerini de değerlendiren Tarhan, "Yapabilecekleri şeyleri yapmadıkları takdirde tüm bu konuşmalar laf-ı güzaftır. AKP bu oyunu her zaman oynamaktadır" dedi.

Tarhan bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Gül'ün İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiği yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine Anayasa'nın 148. maddesinin çok net olduğunu belirterek, ''Gayet doğal bir değerlendirme'' dedi.

Tarhan, ''Kılıçdaroğlu'nun Büyükanıt'ın da yargılanması gerektiği yönündeki açıklamasının'' sorulması üzerine de şöyle konuştu:''Dolmabahçe Türkiye'nin kara kutularından birisidir. Açılması için tabii ki bir soruşturma gereği varsa olmalı. Ayrıca 148. madde ile ilgili şunu işaret etmek isterim: Bazı değerlendirmelerde denir ki, 'bunun görevle alakası yoktur.' Peki bir Genelkurmay Başkanı var, sayalım ki görevi sırasında bir suç işliyor. Çıkıp part time teröristlik yaptığını mı düşüneceğiz. O kadar garip bir değerlendirme ki bir hukukçu olarak anlayabilmem mümkün değil.'' (15:50)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.