TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK İLE KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI ATAMBAYEV'İN GÖRÜŞMESİ…


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve beraberindeki heyet ile biraraya geldi.

12 Ocak 2012 Perşembe

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve beraberindeki heyet ile biraraya geldi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, görüşmede yaptığı konuşmada Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkinin devletten devlete ilişkinin dışında halklararası kardeşlik ilişkisi olduğunu söyledi.

"İlişkilerimiz menfaat ilişkisi değil gerçek bir dostluk ve kardeşlik ilişkisidir" diyen TBMM Başkanı Çiçek, Cumhurbaşkanı Atambayev'in ziyaretinin bu dostluk ve kardeşlik ilişkisinin pekişmesine katkıda bulunacağını belirtti.

Kırgızistan'da önemli değişiklikler yaşandığını, bunları memnuniyetle takip ettiklerini, parlamenter sistem açısından katkı yapabileceklerini belirten TBMM Başkanı Çiçek , İki ülke ilişkilerinin, ekonomik boyutunun da bulunduğunu dile getirdi.

Atambayev'in, Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yapmasının gurur verici olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Çiçek, ''İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler konusunda önemli gelişmeler var ama yapılacak da daha çok işimiz var. İşadamlarımızın Kırgızistan'da yaptığı yatırımlar var, bunlar daha da artırılabilir. Bu yatırımcıların teşvik edilmesi, desteklenmesi, orada rahat yatırım yapmasının her yönüyle ortamının hazırlanması lazım. Çünkü oraya giden insanlar, kâr gayesinden öte kardeşlik ilişkisi içinde olaya bakıyorlar, bu da önemlidir'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak, Kırgızistan ile ilgili bir konu gündeme geldiğinde, kendilerinden bir hizmet söz konusu olduğunda geciktirmeden, tereddütsüz yerine getireceklerini belirtti.

Türkiye'nin, Türk Cumhuriyetlerine farklı açıdan baktığını vurgulayan TBMM Başkanı Çiçek, ''Filanca yerden ne alır, ne veririz menfaat ilişkisi değil. Samimi, dostluk, kardeşlik ilişkisidir. Bunu kurumsallaştırmaya, daha köklü politikalar haline getirmeye çalışıyoruz'' görüşünü dile getirdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC'nin, Kırgızistan'dan bir davet beklediğini de sözlerine ekledi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin toplandığını, Mustafa Kemal Atatürk'ün Meclis Başkanı seçildiğini, 23 Nisan'ın bayram olarak kutlandığını zor bir zamanda Türk meclisinin, vatanın geleceğini eline aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Atambayev, ''Bana göre Türk Meclisi başka bir meclis. Böyle bir tarihi olan Meclis, dünyada yoktur, hatırlamıyorum. Benim için böyle bir Mecliste konuşmak büyük bir gurur, şans. Çok heyecanlıyım'' dedi.

Atambayev, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Niye Tacikistan ile Türkiye ilişkileri, Türkiye ile Kırgızistan ilişkisinden 3 kat, Türkiye ile Özbekistan ilişkisi 10 kat, Kazakistan ile ilişkisi 20 kat yüksek- O zaman problem Kırgızistan'da. İşadamlarıyla konuştuğumda, 'Biz yatırım yapmak için geliyoruz, eski iktidarlar bize kaç lira yüzde vereceksin diyorlar' diyor. İnşallah bundan sonra durum bambaşka olacak. İktidara tam eski Türkler geldi. Kırgızlar tam eski Türk. En eski sözler sadece Kırgızlar'da kalmış. Türkler pantolon diyor ama o Fransızca'dır. Türkler, buraya gelene kadar sözlerinin hepsini unutmuş. Türk grameri çok güzel, gelişmiş ama eski sözler unutulmuş. Biz de tam tersi. Her zaman üzülüyorum, Türklerin gramerini, Kırgızların eski Türkçe sözlerini alsak, ne güzel bir Türkçe, ortak dil olacak. Türkiye Türkleri, eski sözlerini unutuyor. Eskiden lira yoktu, akçe deniliyordu. Şimdi siz beyaz, siyah diyorsunuz. Ama Türkçe, ak, karadır.''

Kırgız-Türk ilişkilerinin bundan sonra kardeş ve arkadaş ilişkisi olmasını temenni eden Atambayev, Türk Cumhuriyetleri içinde parlak yıldızın, en büyük, gelişmiş ülkenin Türkiye olduğunu dile getirerek, "Allah daha da destek versin. Biz buna seviniyoruz." dedi. (15:50)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.