TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU…


TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Güldal Mumcu Başkanlığı'nda toplandı.

12 Ocak 2012 Perşembe

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, ''Türkiye'de bilişim sektörünün sorunları'' konulu gündem dışı konuşmasında, TÜBİTAK tarafından çalışmalarına 2001 yılında başlatılan ''Pardüs'' adlı yerli işletim sisteminin rafa kaldırılmak üzere olduğunu öne sürdü.

PARDÜS'ün ülkenin kritik kurumlarında kullanılmak üzere oluşturulduğunu anlatan Aksünger, ''Ancak uluslararası yazılımların kullanılmasına devam ediliyor. Bunun altında ciddi bir baskı olduğunu ya da birilerinin bu yazılımlar üzerinden rant elde ettiğini düşünüyoruz. Yerli yazılım kullanılması işini lütfen ciddiye alın. Şu anda ABD veya İsrail yazılımları kullanılıyor ve bilgiler bir yerlerde kopya ediliyor'' diye konuştu.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, son günlerde Muğla, Antalya ve Denizli'de meydana gelen fırtınada zarar görev vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Muğla'nın Köyceğiz, Ula ve Bodrum ilçelerinde büyük zararlar oluştuğunu anlatan Erdoğan, ''Binlerce dönüm narenciye, nar bahçeleri ile seralar su altında kalmıştır. Ekili alanlar ciddi zararlar görmüştür'' dedi.Afet bölgesinde yaşayan vatandaşların zararlarının bir an önce karşılanması talebinde bulunan Erdoğan, taşkınlara neden olan derelerin acil olarak ıslah edilmesi gerektiğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hükümet adına gündem dışı konuşmaları yanıtladı. Bölgede yoğun şekilde devam eden yağışlar nedeniyle sıkıntı yaşandığını anlatan Eroğlu, can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu ifade etti. Afete ilişkin bölgeye uyarıda bulunulduğunu anlatan Eroğlu, gereken tedbirlerin alındığını belirtti. Eroğlu, ''Çok kadar büyük yağış oldu. Türkiye'deki yağışın üçte biri 48 saatte buraya düştü. Böyle yağışlarda gerek ben gerekse Bakanlığımın mensupları sıkı takip ediyoruz. Bizzat ilgilendim. Muğla Valisi ile görüştüm. Kısa zamanda tüm ekipler oradaydı ve gerekli çalışmalar yapıldı'' diye konuştu.

Arıcılık konusunda Bakanlığın tam destek verdiğini ifade eden Eroğlu, Dalaman'da inşa edilen barajın zararının büyümesine engel olduğunu anlattı. Çine'deki Adnan Menderes barajının da büyük bir felaketi önlediğini ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti: ''Tabii ki eksik kalan dere ıslahları varsa bunları yapacağız. Hükümetimiz döneminde Muğla'ya muhteşem yatırımlar yapıldı. Sadece bakanlığımızdan 8,5 yıl zarfında 865 milyon TL'lik yatırım yapıldı. Bodrum yarımadasına su verilmesi çalışmalar yapıldı. Talimat verdim DSİ ekipleri orada. Yaklaşık olarak 200 kişi ile bütün ekipler taşkında itibaren çalıştı. İnşallah bir daha böyle felaketler yaşanmaz. Belediyeler dere yatakların işgal ediyor yanlış bir takım menfezler, geçitler veriyorlar. Dere yataklarının kapatılması, daraltılması yasaktır. Taşkınlara karşı hazırlıklı olmalıyız. Çünkü küresel iklim değişikliği nedeniyle yağış rejimi değişti. Kısa sürede büyük yağışlardan kaynaklı seller oluyor. Derelerde biriktirme yapıları, barajlar, göletler, ağaçlandırma çalışmalarını topluca ele alıyoruz.'' (13:48)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.