TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ ALT KOMİSYONU…


Prof. Dr. Fendoğlu: ''Cinsiyet eşitliği ne kadar önemliyse aile kavramı da o kadar önemlidir. Bu ikisinin at başı gitmesi gerekiyor.''

12 Ocak 2012 Perşembe

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Toplumsal Cinsiyet Açısından Anayasa Alt Komisyonu, AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik Başkanlığında toplanarak Turgut Özal Üniversitesi Hukuk Fakültesinden öğretim üyelerini dinledi.

RTÜK üyesi de olan Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, batı toplumlarının aileye önem vermediğini, bu konuda Türk medyasında da olumsuz örneklere yer verildiğini kaydetti. ''Bu doğru bir şey değil'' diyen Fendoğlu, ''Cinsiyet eşitliği ne kadar önemliyse aile kavramı da o kadar önemlidir. Bu ikisinin at başı gitmesi gerekiyor'' dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, kadın hakları meselesinin Anayasada sadece bir maddede değil tümünde ele alınması ve aileyle de irtibatlandırılması gerektiğini söyledi. Kadın eşitliğinin yerine getirilirken aileye de zarar verilmemesi gerektiğini dile getiren Yıldız, ''Almanya'da anne hor ve hakir görülüyor. Annelik kavramı küçümsenmektedir. Ancak Almanya, demografik yapısını değiştirebilmek için de büyük kaynaklar ayırmaktadır. Kadının fiili ve hukuki eşitliği sağlanmalı ama bunu yaparken aile kavramına da önem verilmeli'' diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Ömer Lütfi Peker de devletin şiddete ya da eşitsizliğe maruz kalan kadına verdiği hukuksal desteğin genişletilmesi ve daha sağlam temellere bağlanması gerektiğini söyledi.

CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, eş bulma, evlilik programlarının kadın onuruna yakışmadığını ve rahatsız edici bulduğunu ifade etti. (12:59)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.