TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İRAN İSLAM CUMHURİYETİ İSLAMİ DANIŞMA MECLİSİ BAŞKANI LARİCANİ TBMM'DE…


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, İran İslam Cumhuriyeti İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ve beraberindeki parlamento heyeti ile biraraya geldi.

12 Ocak 2012 Perşembe

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, İran İslam Cumhuriyeti İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ve beraberindeki parlamento heyeti ile biraraya geldi.

TBMM Başkanı Çiçek'in, İran İslam Cumhuriyeti İslami Danışma Meclisi Başkanı Laricani ile makamında gerçekleşen başbaşa görüşmesinin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi.

TBMM Başkanı Çiçek, görüşmede yaptığı konuşmaya Laricani ve beraberindeki heyeti TBMM'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. "Temenni ediyorum ki, sizin ve heyetinizin ziyareti ilişkilerimize yeni bir boyut kazandırır" diyen TBMM Başkanı Çiçek sözlerinde şunları kaydetti: "Bizler iki komşu ülkeyiz.Türkiye ve İran yaşadığımız coğrafyanın iki kilit ve önemli ülkesidir.Bu iki ülke arasındaki yakın işbirliği ve bu işbirliğinin geliştirilmesi bölgesel barış ve dünya barışı açısından da önemlidir. İlişkilerimizi her alanda geliştirmek Cumhuriyet hükümetlerinin ve parlamentoların en önemli arzusudur. Üst düzey ziyaretlerinin yoğunluk kazanması, bulunduğumuz coğrafya için yüklendiğimiz sorumluluğun gereği dir. Biz İran ile her alanda ilişkilerin daha da geliştirilmesinden yanayız. Şunu da belirtmek isterim ki, iki ülke ilişkilerini sıkıntıya sokmak için çok da çaba sarfedenler var. Bunlara fırsat vermemek lazım. Bizim inancımıza göre 'fitne katilden beterdir'."

Basın aracılığıyla bölge ve ikili ilişkileri değerlendirmek yerine bu ziyaretlerle yüzyüze değerlendirmenin tercih edildiğini belirten TBMM Başkanı Çiçek, hükümetler düzeyinde sürdürülen ilişkilere parlamentolar adına katkı sağlamak konusunda elinden gelen gayreti göstereceğini ifade etti.

İran'daki seçimlerden sonra parlamentolar arası ilişkilere biraz daha derinlik kazandırabileceklerini söyleyen TBMM Başkanı Çiçek, Meclis Başkanlığına seçildikten sonra Laricani'nin kendisini aradığını anımsatarak bir kez daha kendisine teşekkür etti.

İran İslam Cumhuriyeti İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani de Türkiye'de, kendisini yabancı bir yerde değil, evinde gibi hissettiğini dile getirdi.

Ali Laricani, Türkiye ve İran'ın bölgede olağanüstü özelliklere sahip iki ülke olduğunu, çok eskiye dayalı medeniyetlere sahip, köklü ülkeler olduğunu söyledi. Laricani, Türkiye ile İran'ın nüfusunun, ekonomik kapasitelerinin yüksek, Müslüman ülkeler olduğunu, bölgesel sorunlar karşısında eşdeğer gözlemleri bulunduğunu anlattı.

Laricani, 2011'de iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin yaklaşık 15 milyar dolara ulaştığını belirterek, Türkiye ile İran'ın yeterli kapasitesinin bulunduğunu, ekonomilerinin birbirini tamamlayıcısı olduğunu vurguladı.

İki ülkenin amaçlarının birbirine çok yakın olduğunu dile getiren Laricani, ''Bölgedeki Müslümanların saadetinden dolayı. Belki birbirimizin uygulamaları değişik olabilir. Bazen değişik teknikler, birbirini tamamlayıp eşit şekilde sorunların çözümünde yardımcı oluyor'' dedi.

İran Meclis Başkanı Laricani, İran ve Türkiye parlamentolarının çok güçlü, bölgesel ve ekonomik sorunların çözümünde etkileyici olduğunu dile getirdi.

Sınırlarda organize sanayi kurulmasının çok güzel bir düşünce olduğunu belirten Laricani, Trabzon'dan İran'a demiryoluyla ulaşım sağlamak gibi konuların, iki ülkenin ilşkilerini geliştirerek daha sıkı bağ oluşturmayı kolaylaştırabileceğinisöyledi.

Doğalgaz ve petrol alanındaki işbirliğinde de güzel ilerlemelerin bulunduğunu ifade eden Laricani, TBMM Başkanı Çiçek'in deneyimli bir siyasetçi olmasının ve yürütme görevini başarıyla sürdürmesinin parlamentolar arası ilişkilerin gelişmesinde ve bölgesel barışın sağlanmasında etkili olacağını söyledi.

Heyetlerarsı görüşmenin ardından TBMM Başkanı Çiçek, İran İslam Cumhuriyeti İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ve beraberindeki parlamento heyeti onuruna öğle yemeği verdi. (13: 15)Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.