TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP IĞDIR MİLLETVEKİLİ SİNAN OĞAN'IN BASIN TOPLANTISI…


MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, ''Yakında Hocalı soykırımının kanun olarak kabul edilmesi için bir teklifi Meclis Başkanlığımıza vereceğiz'' dedi.

12 Ocak 2012 Perşembe

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, ''Yakında Hocalı soykırımının kanun olarak kabul edilmesi için bir teklifi Meclis Başkanlığımıza vereceğiz'' dedi.

Oğan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Fransa Meclisinde kabul edilen ''Ermeni teklifi'' konusuna değinerek, Fransız şirketinin ortaklığının bulunduğu Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin Türkiye tarafından 28 Aralık'ta onaylanmasını eleştirdi.

Fransa'ya karşı başta ekonomik tedbirlerin alınması gerekirken bu projenin onaylanmasıyla Fransa'nın ödüllendirildiği görüşünü ileri süren Oğan, ''Eğer biz Fransa'ya karşı gerekli tedbirleri alamazsak çok yakın bir zamanda Türkiye'ye karşı bu kampanya daha da yoğunlaşacaktır'' diye konuştu.

Oğan, bulunduğu her ortamda Türkiye karşıtlığını gizlemeyen, yakın zamanda yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Türkiye karşıtlığı üzerinden puan toplamaya çalışan Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy'nin bu tutumu karşısında Türkiye'nin tavrının yeterli olmadığı ve uzun süreden beri bu yasayı getireceği belli olan Fransa'nın bu tutumuna karşı yeterli hazırlığı zamanında yapmadığını ifade etti.

Sinan Oğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin konuya ilişkin bazı girişimleri bulunduğunu belirterek, ''Fransa Büyükelçiliğinin önüne Cezayir soykırım anıtının yapılması, Paris Caddesinin adının Cezayir caddesi olarak değiştirilmesi... Buna belediye meclisi karar verecek ama bunun yeterli olmadığı kanaatindeyim'' dedi.

26 Şubat 1992'de Ermeniler tarafından Azerbaycan'ın Hocalı kentinde ''soykırım'' yapıldığını ifade eden Oğan, sadece Cezayir soykırım anıtını koymanın yeterli olmadığını, Hocalı soykırım anıtının da konulması gerektiğini söyledi.

Oğan, ''Yakında bu konuyu Meclise de getireceğiz. Hocalı soykırımının kanun olarak kabul edilmesi için bir teklifi Meclis Başkanlığımıza da vereceğiz'' diye konuştu. Oğan şöyle devam etti:

" AKP hükümeti dış politikada Türkiye'yi ciddi sıkıntılara sokan girişimler karşısında basiretsizce davranmakta ve hatta Fransa ve Ermenistan'ı ödüllendiren adımlar atmaktadır. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak AKP hükümetini dış politikada daha ciddi ve basiretli adımlar atmaya davet ediyoruz. Bu konuyu milli bir mesele olarak görüyoruz ve AKP'nin basiretinin yetmediği her konuda Milliyetçi Hareket Partisi olarak ülkemizin milli menfaatlerini savunmaya ve bu konuda her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz." (12:50)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.