TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ'NİN BASIN TOPLANTISI…


Akif Hamzaçebi: "Çalışma hayatını ilgilendiren değişikliklerde hükümet samimi değildir. Toplu sözleşmeden nasıl geri adım atacağının hesabı içindedir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşanıyor. İlk kez 15 Ocak'ta memurlar maaşlarını zamsız alacaklar. Bu başarının mimarı AKP'dir."

12 Ocak 2012 Perşembe

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumla gerçekleşen Anayasa değişikliğinin, yargının tamamen hükümetin kontrolü altına alınması anlamına geldiğini öne süren Hamzaçebi, "Anayasa değişikliğinin insan hak ve özgürlüklerini korumak gibi bir amacı olmadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan Anayasa değişikliğinin amacının yargının tamamen hükümetin kontrolü altına alınması olduğu ortaya çıkmıştır. Ekonomik ve sosyal gelişmeler de bunu doğruluyor" dedi.

Çalışma hayatını ilgilendiren değişikliklerde hükümetin samimi olmadığını ve toplu sözleşmeden nasıl geri adım atacağının hesabı içinde olduğunu öne süren Hamzaçebi şunları söyledi: "12 Eylül'de yapılan Anayasa değişikliğiyle toplu görüşme, toplu sözleşme olarak değiştirildi. Memurların, kamu görevlilerinin maaş artışlarının toplu sözleşmeyle belirleneceği ifade edildi. Memurlar 'yetmez ama evet' olarak destek verdi. Aradan 15 ay geçti ancak toplu sözleşmeye ilişkin yasa yürürlüğe girmedi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, yeni bir yıl başladığı halde memurlar 15 Ocak'ta zamsız maaş alacak. Bu başarının mimarı hükümettir. Hayırlı olsun. Çalışma hayatını ilgilendiren değişikliklerde hükümet samimi değildir. Bu testten başarısız çıkmıştır. Toplu sözleşmeden rahatsız olan hükümet şimdi nasıl geri adım atacağının hesabı içindedir."

12 Eylül'de yapılan Anayasa değişikliğiyle, Anayasal statüye kavuşturulan Ekonomik ve Sosyal Konseyin 3 yıldır görüşmeye çağırılmadığını vurgulayan Hamzaçebi, "Başbakan Ekonomik ve Sosyal Konseyi çalışanlar için önemli bir olanak olarak sunmuştu. Çalışan tüm kesimlerin başta bütçe olmak üzere taleplerini hükümetle tartışabilecekleri öngörülüyordu. Ancak Konsey, 3 yıldır hükümet tarafından toplantıya çağırılmadı. Anayasal kurum olduktan sonra da çağırılmadı. Bu da bir ilktir" diye konuştu.

Memur sendikalarının, kamu görevlilerinin zamsız maaşlarına tepkisiz kaldığını ve seslerini duyurmadıklarını belirten Hamzaçebi şunları söyledi: "Asgari ücrete yüzde 6'lık sembolik bir zam yapıldı. CHP olarak işçi sendikalarına 'nasıl bu zammı onaylarsınız' dedik. Aynı eleştiriyi memur sendikalarına da getirmek istiyorum. 10 Ocak'ta yüzde 2,7'lik artış öngörüldü. Ancak bu rakam geçen yılın enflasyon farkıdır. Yeni yıla ilişkin bir artış değildir. Memurlar, 15 Ocak'ta zamsız maaş alacak ve memur sendikalarından tek bir tepki yok. Sendikaları seslerini duyurmaya çağırıyorum. Biz CHP olarak bunun peşini bırakmayacağız." (11:35)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.