TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU...


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunduğuna dair 9 kanun tasarısı benimsendi.

20 Ekim 2011 Perşembe

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunduğuna dair 9 kanun tasarısı benimsendi.

Komisyonun, tali komisyon olarak görüşerek kabul ettiği tasarılar şöyle:

''Vişegrad'daki Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü'nün restorasyon projesinin hazırlanması ve uygulanması konusundaki işbirliği protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı'', ''Türkiye ile Suudi Arabistan arasında bilim ve eğitim alanlarında işbirliğine yönelik mutabakat zaptının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı'', ''İstanbul Teknik Üniversitesinin KKTC'de eğitim-araştırma yerleşkesi kurmasına ilişkin çerçeve protokolün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı'', ''Türkiye ile Oman Sultanlığı arasında arşiv alanında işbirliği mutabakat zaptının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı'', ''Türkiye ile İran arasında spor alanında ikili işbirliği için mutabakat zaptının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı'', ''Türkiye ile Singapur arasında kültür, bilim, eğitim, basın yayın ve spor alanlarında işbirliği anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı'', ''Türkiye ile Cibuti Cumhuriyeti milli eğitim bakanlıkları arasında teknik işbirliğinin onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı, ''Türkiye ile Suudi Arabistan arasında gençlik ve spor alanında işbirliği anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı'' ve ''Türkiye ile Lübnan arasında gençlik ve spor alanında işbirliği programının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı''

Ülkeler arasında kültür ve eğitim alanında işbirliğinin önemine değinilen komisyonda, kutsal kitapların okullarda ders olarak verilmesi konusu da gündeme geldi. AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, Kuran, İncil ve Tevrat'ın, okullarda yardımcı ders olarak okutulmasının yararlı olacağını söyledi. Uçma, üç kutsal metinin okullarda seçmeli ders olarak verilebileceğini dile getirdi.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay da Uçma'nın önerisini desteklediğini belirterek, farklı dinlerin öğretilmesinin, o dine mensup kişilere karşı ön yargıları da yıkabileceğini ifade etti. Atalay, dünya barışının sağlanması açısından, kutsal metinlerin öğretilmesinin faydalı olacağını kaydetti.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de, özellikle arşivlerden daha iyi yararlanılması açısından Osmanlıca'nın da okullarda öğretilmesi gerektiğini belirtti.

(14.49)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.