TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU...


TBMM Dilekçe Komisyonu, tüketicinin sorunlarını ve askeri kurumlarla ilgili şikayetleri, kurulan 3 ayrı alt komisyonda görüşecek.

19 Ekim 2011 Çarşamba

TBMM Dilekçe Komisyonu, tüketicinin sorunlarını ve askeri kurumlarla ilgili şikayetleri, kurulan 3 ayrı alt komisyonda görüşecek.

Alınan bilgiye göre, gündeme ilişkin bugün yapılan ilk toplantıda, 3 ayrı konuda alt komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Tüketicinin sorunlarına ilişkin alt komisyon şu konuları ele alacak:

-Başkasına ait kaçak elektrik kullanım bedelinin haksız olarak tüketiciden alınması, talebi olmamasına karşın elektrik sayaçlarının değiştirilmesi ve maliyetinin haksız olarak tüketiciye bırakılması.

-Hesap işletim ücreti, kart aidatı ve benzeri ad altında bankalarca tüketici haklarına aykırı bedeller alınması.

-Belediyelerce toplanan otopark harçlarının akıbetinin araştırılması.

Askeri kurumlara ilişkin yapılan şikayetleri ele alacak alt komisyonun görüşeceği başvurular da şöyle:

-Askeri okullarda ''ayrımcılığa uğradıklarını'', haksız olarak ilişiklerinin kesildiğini iddia ederek, konunun araştırılmasını ve tazminat yükümlülüğünün kaldırılması talebini içeren dilekçeler.

-OYAK yönetiminde astsubayların yeterince temsil edilmediği, yapılan kesintiyle orantılı ödeme yapılmadığı, OYAK imkanlarından bazı çevrelere imtiyaz sağlandığı iddia edilerek, konunun araştırılmasını talep eden başvurular

-Askeri tesislerin güvenliği ileri sürülerek, Muğla'nın Köyceğiz İlçesi Sultaniye Köyü Büyükkaraağaç Mahallesinin boşaltılmasına ilişkin uygulamalara son verilmesi talebini içeren dilekçeler.

-Kurulan 3. alt komisyon da şu konuları ele alacak:

-Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki kıyılardan halkın kullanımının mevzuata aykırı olarak sınırlandırıldığı belirtilerek, bu sınırlamaların kaldırılmasını içeren dilekçeler.

-Okullarda iç ve dış donanım ile ilgili standartlar oluşturulması ve öğrencilerin güvenliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması talebini içeren dilekçeler.

-Belediye imar alanlarında eğitim alanı olarak ayrılan ancak kamulaştırma bedeli ödenmeyen arsalar ile ilgili yapılan başvurular.

3'er milletvekilinden oluşan alt komisyonlar, çalışmalarının sonunda hazırlayacakları raporları Komisyona sunacak.

(18.00)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.