TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AKDENİZ İÇİN BİRLİK PARLAMENTER ASAMBLESİ...


Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Ekonomik ve Mali Konular, Sosyal İşler ve Eğitim Komitesi Başkanı Ali Ercoşkun, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili müzakerelerde açılması gereken 20 sayfa olduğunu, bunun 17'sinin siyasi olarak engellendiğini söyledi. Antalya'daki AİBPA toplantısına, üyelerin görüşleriyle devam edildi.

19 Ekim 2011 Çarşamba

Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Ekonomik ve Mali Konular, Sosyal İşler ve Eğitim Komitesi Başkanı Ali Ercoşkun, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili müzakerelerde açılması gereken 20 sayfa olduğunu, bunun 17'sinin siyasi olarak engellendiğini söyledi.

Antalya'daki AİBPA toplantısına, üyelerin görüşleriyle devam edildi. Toplantıya Malta'dan katılan Jean Pierre Farrugia, ''Türkiye'ye geldiğinizde, 'Türkiye neden AB'de değil?' sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. 1-2 yıldır yeni açılan müzakere faslı olmamış'' dedi.

Bunun üzerine görüş bildiren AİBPA Ekonomik ve Mali Konular, Sosyal İşler ve Eğitim Komitesi Başkanı Ali Ercoşkun, Türkiye'nin gerek AB'ye katılma, gerekse Kıbrıs meselesinin çözümüyle alakalı kararlılığında en ufak bir geri adımının söz konusu olmadığını vurguladı. Ercoşkun, ''AB ile müzakerelerde 20 adet açılması gereken sayfa söz konusu. Bunlarla alakalı 17 tanesinde ise siyasi bir engel var. Bu da bildiğiniz gibi Rum kesiminin bu noktadaki engellemeleri, hatta müzakerelerin başlaması noktasında engelleme faaliyetleri'' dedi.

Diğer 3 sayfanın Türkiye'nin istediği an açılabileceğini dile getiren Ercoşkun, Türkiye'nin özellikle Gümrük Birliği anlaşmasını herhangi bir koşul öne sürmeden imzalaması nedeniyle zarar gördüğünü söyledi. Ercoşkun, ''Dolayısıyla siyasi engel olmayan üç maddenin açılması müzakerelerin tamamlanmasından sonra gerçekleşebilir'' diye konuştu.

Rum tarafının Kıbrıs'ta BM'nin çözüm önerilerini kabul etmediğine işaret eden Ercoşkun, ''Türkiye'nin çözüm noktasında kararlılığı aynen devam ediyor, ama bunun için Rum kesiminin, dolayısıyla AB'nin özellikle BM'nin sunduğu çözüm önerileri etrafında koşulsuz masaya oturması şart. Ama Türkiye içinde AB normlarına uygun reformlar yapıldı. Şu anda biz o sayfaları açmasak da, onlarla alakalı reformları hükümetin her türlü icraatının içinde görmeniz mümkün'' dedi.

Cezayir Abdi Tahar, kendi ülkelerinin de terörden acı çektiğini belirterek, ''Cezayir terörden acı çekmiş bir ülke. Türkiye'nin acısını anlıyorum. Şehitlerden dolayı üzüntülerimi ifade ediyorum. 10 yıldan fazla terörle uğraşmıştık, ekonomik dinamiklerimizi yıkmıştı. İstikrarı sağlayabilmek için büyük mücadele verdik'' dedi.

Toplantıda üyeler Arap Baharı'yla ilgili de değerlendirmelerde bulundular. AİBPA Türk Grubu Üyesi Yusuf Halaçoğlu, Libya'nın da içinde bulunduğu bölgeden dünya petrollerinin yüzde 67,5'inin çıktığını belirterek, ''Böyle bir ortamda Akdeniz'de barışı nasıl sağlayacağız'' diye sordu.

Irak'a kitle imha silahlarının varlığı öne sürülerek girildiğini hatırlatan Halaçoğlu, bu ülkede istikrarın hala sağlanamadığını vurguladı. Halaçoğlu, ''Zorla bir devlet üzerinde demokrasiyi oturtamazsınız. Söz konusu ülkelere kısa süre içinde demokrasinin yerleşeceğini söylemek zor. Bölgeye dışardan yapılan müdahalenin hangi sebeple yapıldığı iyi değerlendirilmeli'' diye konuştu.

Ulukartal Holding Koordinatörü Mert Ünsal da, Arap Baharı olarak adlandırılan hareketin arkasında eğitimsiz bir toplum olmadığını vurgulayarak, ''Akdeniz'in diğer kıyısında kişi başına 20 bin doların üzerinde yaşayan bir modernlik varken, burada 5 bin doların altında sefalet içinde yaşamaya mahkum edilemezlerdi. Hiçbir dönemde bu denizin iki kıyısında bu kadar gelir eşitsizliği yaşanmamıştır'' dedi.

Avrupa'nın tarihteki güçlü konumundan uzaklaştığını dile getiren Ünsal, bu durumun üzüntü verici olduğunu dile getirdi. Akdeniz çanağındaki ülkelerin ortak bir para birimi etrafında birleşmesi gerektiğini savunan Ünsal, aksi halde ekonomik sömürünün süreceğini ileri sürdü.

Avusturya'dan Stefan Schennach, ''Türkiye bölgede ve dünyada en güçlü ekonomilerden biri. Bölgede ve dünyada çok önemli rol oynamalı. Türkiye'nin aslında olumlu senaryoların da olduğunu gösterebilmesi lazım'' dedi.

Fas temsilcisi Abdelhamid Saadaoui, Akdeniz'in birliği için Filistin Bağımsız Devleti'nin kurulmasının şart olduğunu vurguladı. Saadaoui, ülkesinin halkın talebi doğrultusunda yeni bir anayasa hazırlığı içinde olduğunu da kaydetti.

Macaristan temsilcisi Agnes Vadai de, ekonomik krize karşı her ülkenin kendi tedbirlerini alması gerektiğini söyledi. Avrupa'da rejim değişikliği olan ülkelerde bazı alınan acele kararların yanlışlığının yeni ortaya çıktığını belirten Vadai, ''Macaristan tarıma dayalı bir ülkeydi ve çok büyük devlet kooperatiflerimiz vardı. Siyasi değişimlerden sonra hükümet tarım kooperatiflerini ortadan kaldırdı ve bu arazileri çiftçilere vermeye başladı. İdeoloji değişti diye halihazırda iyi giden sistemi çöpe atmamalıyız'' dedi.

Ürdün temsilcisi Reem Badram, ülkesinde de halkın isteği doğrultusunda ülke tarihinde ilk kez anayasanın yüzde 50'sinin değiştiğini anlattı.

(19.35)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.