TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK, ARNAVUTLUK CUMHURBAŞKANI TOPİ İLE GÖRÜŞTÜ


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Bamir Topi ve beraberindeki heyet ile TBMM Başkanlık Divanı Toplantı Salonu'nda görüştü

10 Ekim 2011 Pazartesi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Bamir Topi ve beraberindeki heyet ile TBMM Başkanlık Divanı Toplantı Salonu'nda görüştü.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Bamir Topi ve beraberindeki heyetini TBMM'de görmekten duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Türkiye ile Arnavutluk arasında derin ilişkilerin bulunduğunu ifade eden Çiçek, " İki ülke arasındaki ilişkilerimiz devletten devlete değil, halktan halka bir ilişkidir" diye konuştu.

Ziyaretlerinin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir boyut kazandıracağını umduklarını belirten Çiçek, " Geçmişten gelen tarihi ilişkilerimiz Türkiye ile Arnavut arasındaki ilişkilerinin ne boyutta olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'de Arnavut asıllı Türk vatandaşlarının bulunduğunu ifade eden Çelik, Arnavut asıllı Türk vatandaşlarının iki ülke arasında sağlam bir köprü kurmaya vesile olduklarını dile getirdi.

Çiçek, parlamentolararası ilişkilerin, dostluğun ve işbirliğinin gelişmesinde önemli görev ifa ettiğine işaret ederek, ''Türkiye olarak Arnavutluk'taki her gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Gelişmeleri gördükçe seviniyoruz, hem demokrasi hem ekonomik gelişme alanında gelinen nokta bizim için sevindiricidir'' diye konuştu.

Topi de konuşmasında, Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin son 20 yılda ilerlediğini vurgulayarak, özellikle parlamento boyutunun büyük gelişme gösterdiğini söyledi. Ülkesindeki Türk yatırımlarının arttığını belirten Topi, ''Türk yatırımcıları Arnavutluk'ta kendilerini evinde hissediyor. Ben de Türkiye'ye her geldiğimde kendimi evimde hissediyorum. Sizin konukseverliğiniz var ama burada çok da Arnavut var. Buradaki Arnavutlar iki ülke ilişkilerini gelişmesinde köprüdürler'' dedi.

Arnavutluk Parlamentosunda son iki yılda tıkanıklık yaşandığını, muhalefetin bir süreden beri Meclise gelmediğini anlatan Topi, ancak parlamentonun şimdi tam kapasiteyle çalıştığını bildirdi. Çiçek'in, Türkiye'de yeni anayasa çalışmalarını hatırlatması üzerine Topi, şöyle konuştu:

''Arnavutluk'ta anayasa değişikliği yapılabilir mi yapılamaz mı tartışılıyor. Cumhurbaşkanı sıfatıyla böyle görüşmelere katılmaktan çekiniyorum, çok ihtiyatlı davranıyorum. Görüşlerimi parlamentodayken daha serbestçe ifade ediyordum. Cumhurbaşkanı olarak bazı dengeleri korumak durumundayım. Kararlarımdan bütün taraflar memnun değil, bazen biri bazen öbürü memnun. Türkiye stratejik ortaklarımızdan biridir. Sadece konukseverliğinizden dolayı değil, Arnavutluk'un Avrupa Atlantik entegrasyonuna verdiğiniz sürekli destekten ötürü teşekkür ediyorum.''

Çiçek, ''Sizi dinledikten sonra birbirimize ne kadar benzediğimiz anlaşılıyor. Siyaseten de benziyoruz. Bizde de Meclise gelmeyen milletvekilleri, partiler vardı. Ama o sorunu birkaç gün önce noktalamış olduk. Bu da siyasetin gereği, olanları da anlayışla karşılamak lazım. Demokrasi tahammül rejimidir. Yeter ki sonu iyi olsun. Bizde bu bölüm iyi sonlandı. Şimdi yeni anayasa yapımına başlayacağız'' dedi.

Balkanların istikrarı açısından Türkiye ve Arnavutluk'un işbirliğinin zaruri olduğunu anlatan Çiçek, ''İki ülke arasındaki ilişkiler ne kadar sağlıklı zemin üzerinde yürürse bundan sadece iki ülke değil, diğer ülke ve halklar da istifade eder'' diye konuştu.

Arnavutluk'un kendi sınırlarının ötesinde de söz sahibi ve kilit ülke olduğunu ifade eden Çiçek, ''Avrupalılar bunu ne kadar anlar bilmiyorum ama Türkiye ve Arnavutluk'un AB'ye üyeliği, o üyeliğe çok şey kazandırır. Bu konuda epey tecrübemiz oldu ama bizimkiler çok olumlu sayılmaz. Üyelik olur ya da olmaz. Mühim olan bizim aramızdaki işbirliği. Demokrasi ve hayat standardını yükselterek huzur ve refahı artırmaktır'' dedi.

Topi, Çiçek'in sözlerine karşılık, ''AB'ye doğru geri döndürülemez bir yoldayız. Bu sadece zaman meselesidir. Arnavutluk, Avrupa'nın göbeğinde bulunuyor ama resmen de Avrupa'da olmak istiyor. Türkiye için de aynı şeyi arzu ediyoruz. AB'ye doğru yolda adımlar atmasını diliyoruz. Bunun da sadece zaman meselesi olduğuna inanıyoruz. Çünkü Türkiye kalkınmış bir ülkedir, NATO ülkesidir, çok önemli jeopolitik konumdadır. Eminim ki Türkiye'nin geleceği gibi, Arnavutluk'un geleceği de AB'de olacaktır. Yerine getirilmesi gereken standartlar pek kolay değil ama biz çalışmaktayız, ilerleme kaydedeceğimizi ümit ediyoruz'' açıklamasında bulundu.

Çiçek de Topi'nin bu sözleri üzerine şöyle konuştu:

''Yalnız AB, bazen kendisinin yerine getirmediği şartları istiyor. Adalet terazisi her zaman doğru tartmıyor. Bazı konularda da çok adil de davranmıyor. AB konusunda epey gayreti olan biri olarak ifade ediyorum; AB'yi şahsen önemsiyorum. Türkiye'nin üyeliği, -şüphesiz Arnavutluk'un da- iki tarafa çok şey kazandıracağına inanıyorum. Ama AB'yi de olduğundan çok fazla idealize etmenin anlamı yok. Her şeyin doğru gittiği, her şeyin adil olduğu bir dünya gibi algılarsak sükutu hayale uğrarız. Mesela Kıbrıs konusunda çok adaletsiz davranıyor. Çözümü isteyenden yana değil, çözümsüzlüğü politika haline getirene destek veriyor. Türkiye; AB ilişkilerinde çok önemli tecrübelere sahip ama bazılarını olumlu olarak ifade etmek mümkün değil. İnşallah bizim yaşadığımız sıkıntıları size çıkarmazlar.''

Topi, bunun üzerine, Arnavutluk'un geçmişte tecrit edilmiş bir ülke olduğunu hatırlatarak, ''AB'ye üyeliğimiz hayati önem taşımaktadır. Biz tecritten serbest harekete geçebildik. Sıradan insanlar için en büyük başarıdır. Ama kurumlar da siyasetçiler de bundan gurur duyabilirler. AB'ye doğru yolda attığımız her adım, sıradan insanların özlemine yakışır şekildedir. NATO üyelimizden sonra Arnavutluk ve kurumlarımızın önceliği AB üyeliğidir. Bu bir meydan okumadır. Biz birbirimize yardımcı olmaktayız. Büyük meydan okumaları beraber göğüsleyeceğiz'' dedi.

Topi, Çiçek'i ülkesine davet etti. İlk olarak 1996 yılında yerel seçimlerde AGİT adına gözlemci olarak Arnavutluk'a geldiğini söyleyen Çiçek'in, ''Bizler değişiyoruz ama tercüman hiç değişmiyor'' demesi gülüşmelere neden oldu.

TBMM Başkanı Çiçek ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Topi görüşmesinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da hazır bulundu. (20.00)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.