TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI


TBMM AB UYUM KOMİSYON BAŞKANI TEKELİOĞLU, YEMEK VERDİ


TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup (ALDE) Başkanı ve Belçika Eski Başbakanı Guy Verhofstadt başkanlığındaki heyet onuruna TBMM' de yemek verdi.

10 Ekim 2011 Pazartesi


TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup (ALDE) Başkanı ve Belçika Eski Başbakanı Guy Verhofstadt başkanlığındaki heyet onuruna TBMM' de yemek verdi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup (ALDE) Başkanı ve Belçika Eski Başbakanı Guy Verhofstadt başkanlığındaki heyeti TBMM'de görmekten ve ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Tekelioğlu, yemek öncesi gerçekleştirdiği konuşmasında şunları kaydetti:

" Başkanlığını yaptığınız Liberal grubun Türkiye'ye ne kadar destek verdiğini biliyoruz. Sizin özellikle Türkiye'nin katılım müzakerelerinde de ne kadar pozitif bir rol oynadığınızı yakinen biliyoruz ve bunu takdir ediyoruz. Sayın başkan sizin ve değerli üyelerinizin bundan sonraki süreçte de Türkiye'ye yardımcı olacağınızdan eminiz. Sizin özellikle bundan sonraki süreçle ilgili önerilerinizi almak isteriz. Çünkü önümüzdeki yılın ve onu takip eden yılların Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde çok önemli ve kritik yıllar olduğunu biliyoruz.

Avrupa da birçok yerde seçimler olduğunu ve yönetimlerde bazı anlayış değişiklikleri olabileceğini dolayısıyla da süreci hızlandırmakta acele etmemiz gerektiğinin farkındayız. Biz AB'nin bir insanlık projesi olduğunu ve ortaya çıkan değerlerin İnsanlığın ortak malı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla birçok medeniyetin birikimi, birçok medeniyetten süzülüp gelmiş olan güzel değerlerin Avrupa Birliği içerisinde toplanmış olduğunu düşünüyoruz. Bu standartları ve değerleri yakalamak için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Bu Türkiye'nin AB üyesi olup olmamasından bağımsız olarak da yapması gereken bir durum. Bizim kamuoyumuzda da genel bir kanaattir. Fakat şunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz bizim AB'ye nihai hedefimiz tam katılımdır.

Önümüzde bazı güçlükler olduğunu biliyoruz. Bu güçlüklerle mücadele ediyoruz ve bu güçlükleri yenmek için her türlü kolaylığı ve her iradeyi göstermeye hazırız ve bu niyetteyiz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemi bu anlayış içerisinde değerlendirmek durumundayız.

Terör gibi çok önemli bir sorunumuz var ama anlıyoruz ki şu anda Türkiye'de artan terör demokrasi korkusundan çünkü Türkiye'de son yıllarda yönetimde ortaya çıkan reform ve iyileşmeler teröristleri demokrasi korkusuna sevk etmiştir.

Önümüzdeki bir başka güçlüğümüz ise eğitim ile ilgili sorunlarımızdır. Çünkü Türkiye de okullaşma oranının artırarak mesleki eğitime daha çok önem vererek Türk insanının bütün dünyada ve bütün Avrupa da daha kolay iş bulabilir ve kabul edilebilir hale gelmesi en önemli amaçlarımızdan birisi olmaktadır.

Kısacası önümüzdeki fırsatları ve zorlukları biliyoruz. Bu fırsatları iyi değerlendirdiğimiz zaman zorluklardan korkmadan mücadele ettiğimiz zaman AB'ye girmek için gereken standartları yakalayacağımızdan eminiz ve bu potansiyelin Türkiye'de olduğunu dost düşman artık herkes kabul etmektedir. Son olarak hedefimizin AB'ye tam katılım olduğunu belirtmek isterim."

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu'nun konuşmasının ardından yemeğe geçildi. Yemek basına kapalı olarak devam etti. (14:40)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.