TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU'NDA, İHTİSAS KOMİSYONLARININ ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI


Parti grupları aday bildirimini henüz yapmadığı için TBMM Dilekçe Komisyonu'nun seçimleri başka tarihte gerçekleştirilecek. 24 üyeli komisyonlarda 16 AK Parti'li, 8 CHP'li üye görev yapacak.

19 Ekim 2004 Salı

TBMM Genel Kurulu'nda, Dilekçe Komisyonu dışındaki tüm ihtisas komisyonlarının üye seçimleri yapıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda, 16 ihtisas komisyonuna AK Parti ve CHP grupları tarafından önerilen adaylar tek tek oylanarak kabul edildi.

Buna göre, 24 üyeli komisyonlarda 16 AK Parti'li, 8 CHP'li üye görev yapacak. Seçimleri yapılan komisyonlar ve üye sayıları şöyle:

''Anayasa Komisyonu (24),Adalet Komisyonu (24),Milli Savunma Komisyonu (24),İçişleri Komisyonu (24),Dışişleri Komisyonu (24),Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu (24),Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu (24),Çevre Komisyonu (24), Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu (24), Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu (24), Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu (24), Türkiye Büyük Millet Meclisi Hesaplarını İnceleme Komisyonu (14) (10 AK Parti, 4 CHP), Dilekçe Komisyonu (15) (10 AK Parti, 5 CHP), Plan ve Bütçe Komisyonu (40) (25 AK Parti, 15 CHP), Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu (35) (23 AK Parti, 11 CHP, 1 Bağımsız), İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu (24),Avrupa Birliği Uyum Komisyonu (24)''

Parti grupları aday bildirimini henüz yapmadığı için TBMM Dilekçe Komisyonu'nun seçimleri başka tarihte gerçekleştirilecek.

Üyeleri belirlenen komisyonlar ise öncelikle toplanarak kendi aralarından Başkanlık Divanı üyelerini seçecekler.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile KİT Komisyonu'na seçilecek birer bağımsız üyelik için isteklilerin başvurularını en kısa sürede yapmalarını istedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.