TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

"KAZAKİSTAN" KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ TBMM ŞEREF HOLÜNDE AÇILDI


Açılışa TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Amanjol Jankuliyev, çok sayıda milletvekili ile konuk katıldı.

19 Ekim 2004 Salı

Kazakistan Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Kazakistan Büyükelçiliği ile Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nce hazırlanan ve Türkiye Kazakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı'nın öncülüğünde düzenlenen Kazakistan Konulu fotoğraf sergisi TBMM Şeref Holü'nde açıldı.

Açılışa TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Amanjol Jankuliyev, çok sayıda milletvekili ile konuk katıldı.

Serginin açılış töreninde bir konuşma yapan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, ülkelerarasındaki birlik ve beraberliğin yapılan etkinliklerin sıklığı ile artacağını belirtti. Kazakistan'ın yüzyıllar sonra kucaklaştığımız kardeş bir ülke olduğunu anlatan Pakdil, Kazakistan Cumhuriyet Bayramı nedeniyle açılan sergiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye Kazakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Recep Özel de Türk ve Kazak halklarının uzun ayrılık yıllarına ve uzak coğrafyaya rağmen ortak kökenlerini unutmadığını ve aralarındaki gönül bağlarını her zaman koruduğunu ifade etti. Kazakistan'ı, egemenliğini ilan ettiği ilk gün tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Özel, Türkiye'nin Kazak halkının egemenliğinin her alanda sağlamlaşması için bundan sonra da elinden gelen desteği sağlamaya devam edeceğini vurguladı.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Amanjol Jankuliyev de çok anlamlı bir etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi

Konuşmaların ardından Kazakistan'ı tanıtıcı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Daha sonra Pakdil ve konuklar sergiyi gezdi.

Kazakistan konulu sergi TBMM Şeref Holünde bir hafta süreyle açık kalacak.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.