TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK'İN KABUL܅


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

02 Ağustos 2011 Salı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

TBMM Divan Salonu'nda gerçekleşen kabuldeki konuşmasına , burada yapılan çalışmaların ilişkiler açısından yararlı olacağını umut ettiğini belirterek başlayan Çiçek, Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hükümetlerin, Meclis Başkanlarının değişebileceğini ancak KKTC konusunda bakış açısının asla değişmeyeceğini söyleyen TBMM Başkanı Çiçek, KKTC'nin dururmu bizim milli davamızdır dedi. TBMM Başkanı Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü;

"KKTC ile ilgili konular her türlü dış politika ilişkisi ve görüşmelerde Türkiye'nin politikası kadar önemli ve üzerinde durduğumuz konulardır.Bizim KKTC ile olan ilişkimiz menfaat ilişkisi değil kardeşlik ilişkisidir. Bunu kamuoyunun iyi bilmesi gerekmektedir. Her türlü çabamız bu temele oturuyor. Her türlü çaba ve gayretimiz bir an önce adil bir çözüme ulaşılması yönündedir."

Kıbrıs meselesinin, dünyada en uzun süren ihtilaflardan biri olduğunu belirten TBMM Başkanı Çiçek, BM'nin gündeminde olup da çözülememiş en eski meselenin Kıbrıs meselesi olabileceğini belirtti.

Bu durumda KKTC ya da Türkiye'nin herhangi bir kusuru olmadığına dikkati çeken Çiçek, şöyle dedi:

''Türk tarafı ve Türkiye her zaman sorunun çözümü için yapıcı çabanın, gayretin içinde olmuştur. Ama her defasında işi uzatan, işi sürüncemede bırakan ve bu işin çözülmemesini isteyen Rum tarafı olmuştur. Maalesef Rum tarafının bu haksız tutumu karşısında uluslararası camianın yeteri kadar bu kesime baskı yapmamış olması, hakkı teslim etmemiş olması işin sürüncemede kalmasına sebebiyet vermiştir.

Ama inanıyorum ki artık bu işler dünyada da yeteri kadar anlaşıldı. Bir şekilde bu işin sonlanması gerekmektedir. Biz kalıcı barışın sağlanması noktasında Parlamento olarak da üzerimize düşeni yapacağız. Türkiye'nin ve Türk tarafının bu noktadaki beklentileri bellidir. En son Sayın Başbakanımız Kıbrıs'a yaptığı ziyarette de açıkça ifade etmiştir ki bu zaten Türk milletinin, Türkiye'nin beklentisidir. Ümit ederiz bu mesajlar muhataplarınca da iyi değerlendirilir ve sonuçta adil ve kalıcı bir barış temin edilmiş olur.''


KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise sözlerine geçmiş görevleri sırasında kendilerine her türlü desteği gösteren Çiçek'e teşekkür ederek başladı. Bakanlığı adına Anavatana gerçekleştirdiği ilk ziyaret olduğunu belirten Çavuşoğlu, sürdürülebilir, adill ve kalıcı bir son için çaba vardır. Bunun sonuca ulaşması için çaba sarfediyoruz. Bu çabanın başarıya ulaşmasını arzu ediyoruz dedi.

Başarıya ulaşıncaya kadar devlet temelinde kurumsallaşmak için de gayret ettiklerini belirten Çavuşoğlu, bu konuda da güçlerini ana vatandan aldıklarını söyledi.

Bu yoğun çalışma ortamında kendilerini kabul ettiği için TBMM Başkanı Çiçek'e teşekkürlerini sunan Çavuşoğlu sözlerini KKTC'den getirdikleri selam ve sevgileri ileterek biitirdi. (11.22)Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.