TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP TUNCELİ MİLLETVEKİLİ GENÇ'İN BASIN TOPLANTISI...


CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Sivas katliamı için düzenlenecek anma töreninin engellenmesinin son derece yanlış olduğunu ifade etti.

01 Temmuz 2011 Cuma

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Sivas katliamı için düzenlenecek anma töreninin engellenmesinin son derece yanlış olduğunu ifade etti.

Genç, 7 defa seçimleri kazanarak milletvekili olmasının kendisi için büyük bir onur olduğunu, bundan dolayı Tunceli halkına şükranlarını arz ettiğini belirterek konuşmasına başladı.

1993 yılında Sivas'ta meydana gelen katliamın ardından, 1994 yılından beri anma törenlerine katıldığını belirten Genç, bu yıl düzenlenecek törenin engellenmesinin, meydana gelmiş olan katliamı desteklemek anlamına geldiğini belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 2 Temmuz günü başlayacak olan bir festival düzenlemesinin de yanlış olduğunu söyleyen Genç, söz konusu festivalin neden 3 Temmuz günü yada başka bir gün değil de, katliamın meydana geldiğini gün başladığını sordu.

Genç , "Bu hükümet anlaşılan kavga taraftarı. Anma törenini yasaklamak, katliamı yapanları tasvip etmek demektir." diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Genç, Hatip Dicle'nin milletvekilliği ile ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin "Yüksek Seçim Kurulu ve AKP adeta bir işbirliği içinde. Dicle'nin mahkûmiyeti 22 Mart günü kesinleşmiştir. Ancak; YSK bağımsız adayların milletvekilliklerini veto ettikten sonra, meydana gelen olaylardan dolayı, Dicle'nin seçime girememesi kararı geri alındı. 9 Haziran günü ise, YSK, AKP'nin şikâyeti üzerine Dicle'den savunmasını istedi. Dicle milletvekili seçildikten sonra ve kendisine mazbata da verildikten sonra, kendisinin milletvekilliğini iptal edemezsiniz. Türkiye'de hukuk adına karar veren bazı insanlar AKP lehine karar veriyorlar." şeklinde konuştu.

CHP milletvekillerinin yemin etmemesi ve sonuçları hakkında da soruları cevaplayan Genç, "Parlamentoda yemin etmek bir bağlılık yeminidir. Yemin etmeyen milletvekilleri de yasama faaliyetlerine katılabilir. AKP bunun engellenmesi için bir tedbir almak istiyorsa, içtüzükte yada Anayasada bir değişiklik yapmalı." dedi.

(12.20)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.