TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL'IN BASIN TOPLANTISI…


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün grup toplantısında gerçekleştirdiği konuşma ile ilgili eleştiri ve değerlendirmelerde bulundu.

16 Mart 2011 Çarşamba


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün grup toplantısında gerçekleştirdiği konuşma ile ilgili eleştiri ve değerlendirmelerde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 2011 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı olduğunu ve Başbakanın nasıl bir kutlama yapma isteği içinde bulunduğuna dair emarelerin dün gerçekleştirdiği grup toplantısında yaptığı konuşma ile ortaya çıktığını öne sürdü.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün grup toplantısında yaptığı konuşmada İstiklal Marşı ile ilgili olarak, " Okulların açılış ve kapanışlarında okunan manasız ve ıskalanan bir marş olmamalıdır." Dediğini hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstiklal Marşının okullarda okunmasını istemediğini savunan Vural, " Okulların açılış ve kapanışlarında okunan İstiklal Marşımız manasız ve ıskalanan bir marş değildir. Bu ülkenin çocukları İstiklal Marşını okurken ıskalamadan okuyor. Biz milletimize hakaret ettirmeyiz. Türk milleti İstiklal Marşını okuyacak ve bunu kimse dudaklarımızdan eksik edemeyecektir." dedi

Başbakan'ın, dün gene grup toplantısında yaptığı konuşmada "Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü" olan 18 Mart'ta AK Parti teşkilatlarını Çanakkale'de yapılacak kutlamalara davet ettiğini anımsatan Vural, Başbakan'ın Çanakkale şehitleri üzerinden siyaset yaptığını iddia etti.

Vural, sözlerinde şunları kaydetti:

" 'Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'ne bütün milleti çağırmıyor. Zannedersiniz ki millet AK Parti. 'Bütün millet orada olacak' desen ne olacak yani. Çanakkale'den bile siyaset postu çıkarmak isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Çanakkale Zaferi bütün milletindir. Başbakan bu anlamlı güne AK Parti teşkilatlarını çağırarak şehitler üzerinden bile siyaset yapıyor. Sen Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanısın. AK Partinin değil.'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Libya ile ilgili ''Biz petrol kuyularından yana değiliz, halkın yanındayız'' dediğini aktaran Vural, ''Peki Irak'ta kimin yanında oldun? Sen orada üç kuruşluk müteahhitlik gelirlerinden yana oldun. Irak'ta at pazarlığı yapan kimdi?'' diye sordu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümetin askerlikle ilgili yaptığı çalışmayı seçimden önce Meclise getirmesini isteyerek, MHP'nin, hem vatandaşların hem Türkiye'nin ihtiyaçlarını dikkate alacak makul bir çözüm yolu konusunda düşüncelerini ifade edeceğini söyledi.

CHP'nin bedelli askerlikle ilgili yasa teklifi verdiğinin anımsatılması üzerine Vural, şunları kaydetti:

''Böyle bir konunun bir istismar alanı olarak bugüne kadar getirilmesi ve bir beklenti oluşturulması doğru değildir. Devletimizin ihtiyaçlarına göre bir düzenleme yapılması gerekiyorsa hükümet, bir an önce bu konudaki teklifi gündeme getirmelidir. CHP'nin teklifini inceleyemedik ama güvenlik, askerlik ile ilgili konuda siyasal olarak meseleyi değerlendirmek için devletin ihtiyaçlarının ortaya konulması lazım.

Hem askerde olanların beklentileri kullanıldı hem askere gideceklerin beklentileri kullanılmak isteniyor. Ben bu konuda hükümetin düşüncesi neyse, yaptığı çalışma neyse seçimden önce Meclise getirsin ve MHP değerlendirmesini yapacaktır. Bizim bu konuda rekabete girmeye ihtiyacımız yok. 8 yıldan bu yana beklenti oluşturuldu. İnsanlar 'yeter artık, siyaset arasında top gibi oynamayın' diyor. MHP, böyle bir konuda samimi bir şekilde, hem vatandaşlarımızın beklentilerini hem Türkiye'nin ihtiyaçlarını dikkate alacak, makul bir çözüm yolu konusunda gerekli düşüncelerini ifade edecektir.''

İbrahim Tatlıses'e yönelik saldırıyla ilgili partisinin yeterli tepkiyi göstermediğine ilişkin eleştiriler olduğunun belirtilmesi üzerine Vural, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin mesaj yayımladığını belirtti ve bu mesajı okudu.

''Aksi düşünülebilir mi? MHP'nin böyle bir konuda herhangi bir tepki de bulunmadığına ilişkin değerlendirme son derece yanlış'' diyen Vural, şunları söyledi:

''Bazen de komik işler oluyor. Bülent Arınç gitmiş oraya ve uyandırılmamasını rica etmiş. İbrahim Tatlıses, ayağa kalkacak hemen sanki. Dalga mı geçiyorlar? Başbakan da mesaj okuyor; 'delikanlı Başbakan...' bari orayı okuma. Tatlıses'in bir an önce sıhhatine kavuşmasını aynı zamanda saldırganların bulunmasını istiyoruz. Önce sıhhat. Sıhhatine kavuştuktan sonra Sayın Başbakan'la nasıl chatleşirler, onu bilemiyorum artık.''

Vural, nükleer tehditle ilgili güvenlik riskleri ve endişelerinin küçümsenemeyeceğini belirterek, Akkuyu ile ilgili güvenlik konusunda kamuoyunu tatmin edecek çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. (15:58)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.