TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ KULKULOĞLU VE KART'IN ORTAK BASIN TOPLANTISI…


CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Kayseri'deki yolsuzluk iddiaları ile ilgili ortak basın toplantısı düzenledi.

16 Mart 2011 Çarşamba


CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Kayseri'deki yolsuzluk iddiaları ile ilgili ortak basın toplantısı düzenledi.

Kulkuloğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kayseri'deki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mülkiye müfettişlerini olayı inceletmesi için görevlendirmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın olay ile ilgili harekete geçmemesi üzerine 29 sayfalık müracaat dilekçesine ilave olarak 188 sayfalık ek delilleri Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturması üzerine verdiklerini ifade eden Kulkuloğlu, " Bahse konu rüşvet ve yolsuzluklar üç Cumhuriyet Savcısı denetiminde soruşturulmakta ve dosya ilerlemektedir" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun müşteki Hacı Ali Hamurcu tarafından tutulmuş olan el defterini Başbakan Erdoğan'a gönderdiğini hatırlatan Kulkuloğlu," Başbakan hiç umulmadık ve makamına yakışmayan bir cevap vermiştir. Neymiş ; ' Böyle belge olmazmış, imza yokmuş, ifade edilen kişi cezaevinde bulunan bir kişiymiş' sormak lazım kuşe ya da ipek kâğıtlara altın varaklara yazılınca mı AKP'li Belediye Başkanı hakkındaki iddia gerçek olacak" dedi.

Kulkuloğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Bugüne kadar gerek Sayın Başbakan gerekse Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki hep çirkin sözlerle Sayın Genel Başkanımıza saldırarak, ithamlarda bulunarak cevap vermişlerdi. Dosyada herhangi bir belgede adı geçen kişilere dahi toplamı trilyonlarca lirayı bulan tazminat davaları açtırarak CHP Genel Başkanı ve bizleri sindirmeye çalıştılar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar buradaki çirkinlikleri, rüşveti, yolsuzluğu örtemezler."

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin Kayseri'deki bir televizyon kanalındaki röportajını basın mensuplarına izleten Kulkuloğlu, Belediye Başkanı Özhaseki'nin röportajını ek olarak Cumhuriyet Savcılığına sunacağını söyledi.

Atilla Kart ise Türkiye'de 5-6 yıldan bu yana yargı ve siyasetin gündemini istihbarat birimlerinin belirlediğini belirtti. Kart, " İstihbaratın belirlediği gündemlerde de doğal olarak gündemin saptırıldığını, gerçeklerin karartıldığını görüyoruz" dedi.

Gelişmelere rağmen, Başbakan Erdoğan'ın olaya duyarsızlığı ve örtbas etme gayretinin vahim bir tablo olduğunu kaydeden Kart, " Başbakan hangi gerçeklerin ortaya çıkmasından endişe ediyor? Ya da bildiği bütün gerçekleri, gelişen siyasi zemin içinde birilerine karşı siyaseten veya yasal olarak kullanmanın hesapları içinde mi? " diye sordu.

Kirli ve karanlık bir yapının mevcut olduğunu ve bu yapının en üst düzeyde himaye edilmek istendiğini ifade eden Kart sözlerine şöyle devam etti:

Hal böyle iken ve ortaya çıkan bulgulara rağmen Başbakan, olayın üzerine neden gitmiyor? Neden idari soruşturmayı başlatmıyor?
Böyle bir tablonun devamında, Başbakan'ın Genel Başkanımız tarafından kendisine gönderilen rüşvet defterini önemsizleştirme gayretini, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ibretle izlediğimizi ifade ediyorum. Olayın asli failinin el yazısını taşıyan rüşvet defterinde, kimlerden hangi işler sebebiyle ne kadar rüşvet alındığı, bu rüşvetin Belediye bünyesinde kimlere dağıtıldığını isim belirtilerek açıklanmaktadır. Deliller sadece bu rüşvet defterinden ibaret değildir. Buradaki tespit ve iddiaları doğrulayan tanık beyanları, dinleme kayıtları ve mal varlığı artışındaki vakıalar hep birlikte değerlendirildiğinde; tüm unsurlarıyla büyük fotoğraf ortaya çıkmaktadır.
izliyoruz.''

Kart; İçişleri, Ulaştırma, Adalet bakanlıklarına atananların, ''seçimlerin güvenliğini ihlal etme noktasında görev ve misyon üstlendiklerini'' de iddia etti."

(13.34)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.