TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TAYLAND HEYETİ'NİN TBMM'Yİ ZİYARETİ...


Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Tayland heyetini kabul etti.

16 Mart 2011 Çarşamba

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Tayland heyetini kabul etti.

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın'ın da bulunduğu görüşmede, Türkiye'deki tütün ile mücadele ile ilgili düzenleme anlatıldı.

Erdöl, tütünle mücadele ile ilgili ilk kanunun 1991 yılında TBMM'de kabul edildiğini; ancak bu kanunun dönemin Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiği, daha sonra 1996 yılında tütün ile ilgili bir kanunun uygulamaya geçirildiğini belirtti.

2003 yılında başlayan kanun çalışmasının da 2008 yılında sonuçlandırıldığını belirten Erdöl, destekleyicilerin çok önemli olduğunu, kanunun halk tarafından kabul edilmesi için beş yıl alt yapı çalışması oluşturduklarını ifade etti.

Bu süreçte hem Sivil Toplum Kuruluşlarına, hem üniversitelere, hem de politikacılara ve halka bu konuyu anlattıklarını söyleyen Erdöl, kanunun halk tarafından kabulünün yüzde 95'in üzerinde olduğunu vurguladı.

Türkiye gibi hem tütün üreten, hem de sigara içilen bir ülkede bu uygulamayı başarmanın zor olduğunu söyleyen Erdöl, halkın kabul etmediği hiçbir kanunu yürütmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Halka birlik mesajı verdiklerini belirten Erdöl, "dumansız hava sahası" mesajını kullandıklarını söyledi.

Uygulamanın zamanlamasıyla ilgili de bilgi veren Erdöl, Ocak ayında kanun çıktığını, kış mevsimi olduğu için kapalı alanlarda sigara içen kişilere bu kanunu kabul ettirmenin zor olduğunu, bu nedenle kanunun Mayıs ayında başlamasını öngördüklerini anlattı. Bunun halkın kabul oranını artırdığını söyleyen Erdöl, lokanta ve bar gibi yerlerde ise kanunun Temmuz 2009'da uygulanmaya başlandığını, yani basamaklı bir uygulama yaptıklarını belirtti.

(12.50)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.