TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ'NİN BASIN TOPLANTISI...


CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, askerlik kanununa bir geçici madde eklenmesi hakkında verdikleri kanun teklifi ve gerekçeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

16 Mart 2011 Çarşamba

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, askerlik kanununa bir geçici madde eklenmesi hakkında verdikleri kanun teklifi ve gerekçeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

1987 ile 1999 yılları arasındaki 12 yıllık süre içinde 5-7 yıllık aralarla üç defa bedelli askerlik düzenlemesi yapılmak zorunda kalınmasının temelinde, zorunlu askerlik süresinin uzunluğunun yatmakta olduğunu söyleyen Hamzaçebi, "Özellikle mesleki kariyer planlaması yaparak yüksek lisans, doktora ve TUS'ta uzmanlık öğrenimine devam eden, kendi nam ve hesabına serbest meslek faaliyeti yürüten ve küçük ve orta ölçekli işletme kuran gençlerimizin uzun süreli askerlik hizmeti sırasında öğrenimleriyle faaliyetlerine ara vermek ve işyerlerini kapatmak zorunda kalmaları, askerlik hizmetlerini sürekli bir şekilde ertelemelerine neden olmuştur." diye konuştu.

Hamzaçebi, teklifte belirli gelir düzeylerine göre bedel ücreti öngörüldüğünü, ekonomik durumu uygun olmayanlar için de temel eğitim süresi belirlendiğini kaydetti.

AK Parti iktidarının 2003 yılından beri bedelli askerlik düzenlemesini sürekli bir şekilde canlı tutarak bir yandan askerlik hizmetinin ertelenmesini teşvik ettiğini, diğer yandan da umut tacirliğine soyunarak gençleri 'ha bugün ha yarın' beklentisine soktuğunu söyleyen Hamzaçebi, bir defaya mahsus olmak üzere, 1 Ocak 1983 tarihinden önce doğanlardan temel askerlik eğitimini (21 gün) tamamlayanların askerlik hizmetlerini yapmış sayılmaları konusunda bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Hamzaçebi "Sosyal devlet ilkesi gözetilerek yapılan düzenlemelerde, yıllık gelir toplamı 12 bin TL'nin altında olan yükümlülerin herhangi bir bedel ödemeden yasadan yararlanmaları sağlanmaktadır. Yıllık gelirleri toplamı 12 bin- 25 bin TL arasında olanların 7.500 TL ödemeleri, yıllık gelirleri toplamı 25 bin TL'den fazla olan yükümlülerin 15 bin TL ödemeleri hüküm altına alınmaktadır." diye konuştu.

Gelirler ile ilgili beyana bakacaklarını söyleyen Hamzaçebi, kişinin ailesinin değil kendi gelirinin esas alınacağını ifade etti.

Hamzaçebi ayrıca, bedelli askerlikten yararlanan kişilerden tahsil edilecek paraların yükseköğretim öğrencileri için öğrenci yurdu yapımında kullanılacağını vurguladı.


(11.53)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.