TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP BİTLİS MİLLETVEKİLİ KARABAŞ'IN BASIN TOPLANTISI...


BDP Bitlis Milletvekili Mehmet Nezir Karabaş parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, toplu mezarlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

12 Ocak 2011 Çarşamba

BDP Bitlis Milletvekili Mehmet Nezir Karabaş parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, toplu mezarlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

5-6 Ocak tarihlerinde Bitlis'te çıkarılan toplu mezar hakkında konuşan Karabaş, "Toplu mezar olayları 1990'lı yıllardan başlayıp, 2000'li yıllara kadar gelmiştir. Her ilde istisnasız birden fazla toplu mezar var. Toplu mezarlar hem Türkiye'deki hukuka göre, hem de uluslararası hukuka göre insanlık suçudur." diye konuştu.

Toplu mezarlarla ilgili basının kullandığı manşetlere de dikkat çeken Karabaş, bu manşetlerin "Kazıdan çıkan şok", "Ceset tarlaları" şeklinde olduğunu belirtti. Söz konusu manşetlerin, dehşet bir olayı vurguladığını; ama olayı beklenmedik bir olaymış gibi yansıttığı söyledi. O coğrafyada yaşayan kimsenin bu olayları hayretle karşılamadığını belirten Karabaş, faili meçhul cinayetler ile toplu mezarların birbirine benzer iki konu olduğunu ifade etti.

Toplu mezarların hem halk hem de devlet tarafından bilindiğini söyleyen Karabaş, kimi toplu mezarların sonradan çöplüğe dönüştürüldüğünü belirtti. Karabaş, bunun nedeninin ailelere "sizinde çocuğunuz böyle davranırsa çöplüklere gömülür" mesajı vermek olduğunu söyledi.

Karabaş, toplu mezarlar biliniyorken, Bitlis halkının, Diyarbakır halkının, Şırnak halkının huzurlu olamayacağını belirtti.

Karabaş ayrıca bu konuda bir araştırma önergesi vereceklerini ifade etti.

(12.54)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.