TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TÜSİAD BAŞKANI VE BERABERİNDEKİ HEYET TBMM'DE...


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP eş Başkanı Gültan Kışanak, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyetle görüştü.

12 Ocak 2011 Çarşamba

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP eş Başkanı Gültan Kışanak, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyetle görüştü.

Görüşme görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Görüşmenin sonrasında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP eş Başkanı Gültan Kışanak ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner açıklamalarda bulundu.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD olarak mecliste grubu bulunan tüm siyasi partileri ziyaret edeceklerini ve 40. yıl faaliyetleri hakkında bilgi vereceklerini söyledi. BDP Grubu'nu da bu nedenle ziyaret ettiklerini belirten Boyner, BDP'yi ve diğer siyasi parti gruplarını kendi seçim bildirgelerini anlatmak içinde TÜSİAD'a davet ettiklerini ifade etti.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Boyner, seçim barajı ile ilgili konuştu. Bu konudaki görüşlerini bir çok kez dile getirdiklerini hatırlatan Boyner, "Temsil adaleti çok önemli. %10 barajının sorunlu olduğunu düşünüyorum. Devlet-birey ilişkisi bireyi korumaya yönelik olmalıdır." diye konuştu.

Anayasayla ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Boyner, Mart ayında bu konuda bir açıklama yapacaklarını kaydetti. Boyner ayrıca, Anayasa'nın 21. yüzyıla uygun bir Anayasa olması gerektiğini vurguladı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, "bu ülkede en çok ihtiyacımız olan şey diyalog kurmak. Politikaları yarıştırmak yerine paylaşmak önemli." dedi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, AK Parti hükümetinin sorun çözme mantığının, geçici çözümler üretmek olduğunu belirtti. Ortada bir hukuk sistemi dramı olduğunu belirten Demirtaş, Türkiye'de Adalet anlayışının çöktüğünü vurguladı.

Hakim ve savcı sınavlarına kamera yerleştirilmesi ile ilgili de konuşan Demirtaş, "Bu ülkede hiçbir ideolojik yaklaşımı olmayan kişilerin hakim ve savcı mı olması isteniyor? Türkiye'de hiçbir ideolojik yaklaşımı olmayan insanlar yoktur. İnsanların kürt kimliği nedeniyle yada alevi olması nedeniyle hakim veya savcı yapılmaması hakkında şikayetler alıyoruz. Eşitlik esas alınmalıdır" diye konuştu.

BDP eş Başkanı Gültan Kışanak ise, "Yurttaşların hakkını nasıl arayacağı önemli. 10 yılı bulan tutukluluk süreleri nedeniyle halk mağdur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruların engellenmesi doğru değil." dedi.

(11.38)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.