TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

PARLAMENTOLARARASI BİRLİK İNGİLİZ GRUBU HEYETİ'NİN ÜLKEMİZİ ZİYARETİ…


CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Parlamentolararası Birlik (PAB), İngiliz Grubu Heyet Başkanı Lord Dykes ve beraberindeki heyet ile görüştü.

19 Ekim 2010 Salı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Türkiye- İngiltere Parlamentolararası Dostluk Grubunun İngiltere üyeleri ile görüştü.

İngiltere'nin Türkiye için önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Anadol, "18. yüzyıldan günümüze kadar uzanan dönemde Türkiye tarihinde İngiltere kadar yer alan bir başka ülke yoktur" diye konuştu.

İngiltere'de son seçimden sonra kurulan yeni devletin de katkılarının çok olacağına inandıklarını söyleyen Anadol, İngiltere'nin Türkiye'ye AB'ye üyelik konusunda verdiği destekten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İngiltere'nin Türkiye'ye ekonomi ve turizm alanlarında da katkısı olduğunu vurgulayan Anadol, Türkiye'ye Rus ve Alman turistlerden sonra en çok İngilizlerin geldiğini kaydetti.

İngiltere'nin Türkiye'nin ithalat ve ihracatında da önemli bir rolü olduğunu söyleyen Anadol, Avrupa Birliği içinde Türkiye'yi dışlamak isteyen ülkelerde olduğunu ve bundan dolayı üzüntü duyduklarını belirtti.

CHP'nin Avrupa Birliğine üyeliğe karşı olduğu yönünde propagandalar olduğunu söyleyen Anadol, CHP'nin kurucusu Atatürk'ün AB'ye uyum yasalarının çoğunu 70 yıl önce gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Anadol sözlerini şöyle sürdürdü:

"Atatürk olmasaydı şu anda Arap alfabesini kullanıyor olurduk. Harfleri soldan sağa doğru değil, sağdan sola doğru okurduk. Türkiye'de kadına seçme ve seçilme hakkı Fransa'dan önce getirilmiştir. Atatürk olmasaydı, CHP olmasaydı, takvimimiz, saatimiz ve bir çok şey çok farklı olurdu."

AB uyum yasalarının hepsine Genel Kurul'da CHP'nin olumlu oy verdiğini de söyleyen Anadol, CHP'nin AB'ye üyeliğe kesinlikle karşı olmadığını kaydetti.

(11.35)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.