TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI…


TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı

01 Temmuz 2010 Perşembe


TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Şahin'in mesajı şöyle:

"1 Temmuz 1926 günü, Türk denizlerinde 391 yıldan beri yabancılara verilmiş kapitülasyonların sona erdirildiği gündür.

Bu tarihte Meclisimizde kabul edilen Kabotaj Yasası, ülkemizin denizlerdeki egemenlik haklarının geri alınmasını sağlamış, denizciliğin gelişmesinin dönüm noktası olmuştur.

Denizcilik sektörü, Kabotaj Yasasıyla birlikte güçlenerek, ülkemizin ekonomik alandaki kalkınmasına çok önemli katkılarda bulunmuş ve uluslararası platformda değerli atılımlar gerçekleştirmiştir.

Denizciliğe gereken önceliği vermek, deniz kaynaklarından en verimli şekilde yararlanabilmek, bu alandaki rekabet gücümüzün ve etkinliğimizin artırılması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin bu zengin potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilerek, dünya deniz taşımacılığındaki payımızın artırılması hepimizin ortak dileğidir.

84 yıl önce çıkardığı Kabotaj Yasası'yla tarihi bir adım atan Meclisimiz, o tarihten bu yana denizciliğimizin sektöründeki çalışmaları ve gelişmeleri teşvik ederek desteklemektedir.

Bu düşüncelerle, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı vesilesi ile denizcilik sektörünün gelişiminde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize en içten selamlarımı iletiyor, başarılarının devamını diliyorum."(10.15)Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.